Drone Eğitimi

18 yaşından küçük İHA pilot adayları için Muvaffakiyet Belgesi nasıl hazırlanır?

Günümüzde İnsansız Hava Aracı yani drone kullanan sayısı her geçen gün artıyor yaşlı genç herkes drone dünyasında yerini alıyor, bilinçli kullanıcı sayısı artması ile ehliyet sahibi drone pilot sayısıda aynı oranda artış göstermektedir. 18 yaş üstünde isek sorun yok ama 18 yaş altında isek nasıl drone pilot ehliyeti alacağız, yanlış bilgilendirmeleri ortadan kaldırarak açıklığa kavuşturalım.

İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİ TALİMATI (SHT-İHA) açıkça belirtiyor;

Pilot lisansı sınıflandırması ve gereklilikleri

e) 18 yaşından küçükler için ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütname.

İHA0 sınıfı pilotlar en az 12 yaşında ve İHA1 sınıfı pilotlar en az 15 yaşında olmalıdır.

(5) 18 yaşın altındaki İHA pilotlarının üçüncü şahıslara verdikleri zararlardan hukuki ve cezai sorumluluk kanuni mümessiline aittir.

SHGM İHA talimatını ayrıntılı olarak incelediğimizde çocuğumuzun ileride başarlı bir iha pilotu olması için yaşının en az 12 ve üstünde olması gerekiyor, yok tam olsun çocuğu sınırlandırmayalım diyorsanız İHA 1 pilotu f1 pilotu gibi kulağa çok havalı geliyor, olması için 15 yaşını tamamlamasını bekleyin.

Yaş sorunu ortadan kalktıysa 18 yaş altı olanlar için talimatnamede belirtildiği gibi noterde tasdik ve tanzim edilmiş bir evrak yeterli olacaktır evrak içeriğinde SHGM’nin belirttiği gibi aşağıdakilerin yazması yeterlidir.

18 yaşından küçük İHA pilot adayları için İHA Kayıt sisteminde yapılacak başvuru esnasında sisteme yüklenmesi gereken muvaffakiyet içeriğinde aşağıdaki metnin bulunması yeterli olacaktır. 

“Velayetimiz altında bulunan baba adı …… doğum yeri …. doğum tarihi ….. olan …… T.C Kimlik Numaralı …… isimli çocuğumuzun İnsansız Hava Aracı pilotu olmasına ve  İnsansız Hava Aracının kullanmasına rıza ve muvaffakiyetimizin bulunduğu çocuğumuzun insansız hava aracı kullanması ile ilgili olarak meydana gelebilecek kazalardan ve her türlü zarar ve ziyandan sorumlu olacağımızı kabul, beyan ve tahahhüt ederim.”

Anne veya Baba Adı Soyadı imza:

(sadece 1 ebeveyn yani sadece annenin veya sadece babanın imzası yeterli oluyor iki tane imza olmasına gerek yok) 

Ayrıca bu muvafakatnameyi ücretsiz olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şubelerinden alanlarda varmış, facebook gruplarında bu tarz bedavacılık daha çok olduğu için orada yazışmalara denk eldim ama SHGM kabul eder mi EGM Pasaport Şube drone ile alakalı muvafakatname düzenler mi tartışılır.

Ayrıntılı bilgi için yorum atın kesin dönüş sağlarım 🙂

Nasıl buldunuz?

Heyecan Verici
24
Güzeldi
41
Bayıldım
18
Beğenmedim
16
Komik
15

Şunları da okumak isteyebilirsiniz

20 Yorumlar

 1. Notere vermek için herhangi bir şey lazım mı?(vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopisi gibi)

  1. yanınızda bulundurmanızda fayda var

  2. kaç para

 2. Noterde herhangi bir şey isterler mi?(vesikalık foto, kimlik fotokopisi gibi)

 3. Belgeyi noterden mi almamız lazım?

  1. noter onaylı olması zorunlu

 4. 18 yaşıma 5 ay kaldı beklerim uğraşmam 😅

  1. mantıklı 🙂

 5. İzin verildi

  1. ozaman hayırlı olsun keyifli ve kazasız uçuşlar

 6. merhaba hiç bi randevu almadanmı gidiliyor notere yoksa randevu alarakmı randevu alıyorsak nereden ve nasıl alıyoruz

  1. noteri aramanızı tavsiye ederim ile göre değişiyor

 7. Merhaba ben emniyetten almayı düşünüyorum belgeyi emniyetin pasaport şubesinden bu belgeyi alabilir miyim? Bu belgeyi almak için herhangi bir metin yazmam veya fotokopisini çektirmem gerekiyor mu, sadece nüfus cüzdanıyla gidip başvuru yapmam mı gerekiyor? Bir de başvuru yapınca o gün içerisinde belgeyi alabilir miyim yoksa bir kaç gün beklemem mi gerekiyor?

  1. merhaba bulunduğunuz ilçede İHA büro amirliği bulunuryorsa gidebilirsiniz yardımcı olacaklardır.

 8. 14 yaşındayım iha 0 pilotu olarak ticari amaçla kullanabilir miyim

  1. merhaba iha 0 ehliyet yaş sınırı 12’dir yani evet kullanabilirsiniz.

 9. Merhabalar, notere annemle gittiğimde babamın da bulunması gerektiği söylendi. Sadece annemin imzasıyla yapabilme imkanım yok mu?

  1. merhaba kanunen bakmakla yükümlü kişinin imzasının olması yeterlidir

   1. Annem ve babam ayrı değil. Yine de birinin imzası yeterli değil mi? Noter her ikisinin bulunması gerektiğini söyledi çünkü.

    1. tek imza yeterlidir başka bir notere gidin sorun yapmayacaklardır

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir