Drone Karşılaştırmaları

DJI Phantom 4 Pro V2.0 İnceleme-Mavic Pro Kıyaslama

DJI Phantom 4 Pro V2.0 İnceleme


26 mart 2020 eklenen güncelleme

Malumuz DJI Phantom 4 Pro V2.0 modeli hakkında Haziran 2018’de bu  bloğu yazmıştım biz Phantom 5 beklerken DJI bizi biraz yanıltarak geçtiğimiz senelerde sadece Mavic Mini drone modelini piyasaya sürdü, beklenenin aksine DJI Phantom 5 yerine DJI Phantom 4 V.2 0 modelinde yazılımsal sorunları çözerek piyasaya sundu.

Malum 2019 yılın başlarında DJI Phantom 4 Pro V2.0 modelini üretmeyi durdurma kararı aldı çünkü Phantom 4 Pro V.20 serisi havada 300 metre menzilde patır patır düşüyordu. Umarım bu sorun yeni DJI Phantom 4 Pro V2.0 modelinde giderilmiş olur. Bildiğim kadarı ile arızalı Phantom 4 ProV2.0 modelleri  piyasada dolaşıyor olabilir o yüzden yetkili olmayan satıcıdan ve üretim tarihi Mart 2020 olmayan modelleri satın almayın.

DJI official youtube hesabından da Phantom 4 Pro V2.0 is BACK temalı bir introduce yani tanıtım videosu yayınladı. DJI Phantom 4 Pro V2.0 bildiğimiz aynı drone modeli herhangi bir ilave özellik eklenmemiş göze çarpan veya dişe dokunur bir yenilik olmadığı için ilave bir yazı yazmayarak bu incelemi güncellemek daha faydalı olur diye düşünüyorum.

DJI Phantom 4 Pro V2.0 drone modelini Master of Drones olarak düşünebilirsiniz. TV ekranlarından izlediğimiz bir çok dizi veya sinema salonlarında izlediğimiz yerli filmlerin çoğunda ve yabancı filmlerin bir kısmında (çünkü büyük bütçeli filmlerin çoğunda DJI inspire 2 ve Matrice serisi veya özel yapım drone modelleri kullanılıyor.)  DJI Phantom 4 Pro modeli kullanılıyor. bu yüzden profesyonellerin tercihi olarak ön plana çıkıyor.

Ama bence  DJI Phantom 4 Pro kullanım alanlarından bunu facebook gruplarında çok duyamazsınız 3D mapping ve Haritanladırma çalışmalarında işin expertleri bu modeli kullanıyor.

DJI Phantom serisinde görüntü kalitesini 6k veya 8K yapmamakta ısrar ederse 2020 CES Fuarında büyük ses getiren Amerikan üretimi Autel EVO 8K versiyon drone ile DJI’ı tahtından edebilir.

Phantom 4 Pro V2.0

Autel EVO 8K 

DJI Hubsan Türkiye

DJI Mavic Pro Mu? DJI Phantom 4 Pro Mu?

Karşılaştırmaya başlamadan önce bilmemiz gerekenler

2018 yılına kadar Phantom 4 ve Mavic Pro ilk çıktığı günden itibaren bir çok güncelleme ile sürekli yenilendi. Yazımda haziran 2018 itibari ile tüm güncellemeler ile Mavic and Phantom 4 arasında kıyaslandırma gerçekleştiriyor alacağım, o yüzden daha önce bu konuda makele okuduysanız farkı hissedeceksiniz.

İlk etapta DJI Phantom 4 Pro modelini güncelledi Phantom 4 Pro V2.0 olarak satıyor. Drone aslında orjinal 2016 yılında piyasaya sürülen DJI Phantom 4 Pro fakat bir kaç büyük değişiklik dışında.!!!!

En önemli özellik DJI tarafından da açıklandı %60 daha sessiz uçabilen yeni dizayn pervaneler. Özel pervaneler ile Drone başınızın üstünde uçarken eğer hava güneşli ise ve gölgesi önünüze düşerse dronu farkedebilirsiniz. Silence of the Lambs pardon Silence of the Drones…

Türkiye’de ise bu bilgiler çoğu sitede ulaşmanız pek mümkün değil. Bu farkı anlayabilmek için fiyat farkına bakmanız yeterli olacak diyeceğim ama bu DJI piyasasının kanayan yarası olduğu için buna özel olarak değineceğim. Normalde eski model ürün daha ucuz satılır yeni gelen ürün ise daha pahalı satılır. Ama DJI satıcılarında durum biraz daha farklı. Nasıl mı???

DJI Phantom 4 pro Plus modeli için yaklaşık 3 ay gibi bir süre ön araştırma yaptım. Fiyat kovaladım. Tüm DJI ürünleri ithal olduğu için malum dolar endeksli. Doların 4.90₺ civarında seyir ettiği zaman DJI Drone modelleri inanılmaz bir fiyat artışı oluştu. Takip ettiğim drone modeli satış fiyatı 9645₺ iken bir anda 11900₺ fiyatına zıpladı. Tamam kabul dolar çok arttı eee şu an dolar yine eski seviyeye düştü fakat drone fiyatı Çoğu DJI satıcılarında yüksek fiyattan satışta. Yetkililerden dolar artarken gösterdiği hassasiyeti düşerkende göstermesini bekliyoruz. Neyse sonunda incelemek için DJI Phantom 4 pro Plus modelini 9999₺ fiyata satın aldım….

Bir diğer temel değişiklik ise Anlık Görüntü Aktarımı (live-streaming video) Phantom 4 serisi tüm dronlarda kullanılan Lightbridge aktarım sistemi Mavic pro modelinde kullanılan OcuSync aktarma teknolojisi ile değiştirildi. OcuSync sistemi

Anlık görüntü aktarımı sağlarken daha az bekleme süresi sağlıyor. Yani gecikme azalıyor.

Daha yüksek çözünürlüklü video çekmenize olanak sağlıyor.

Temel olarak kıyaslandığında Lightbridge sistemine göre daha iyi bir performans sergiliyor.

Ayrıca OcuSync sistemi DJI Yarış Goggles Drone FPV Gözlükiçin özel üretilmiş sanki. Görüntü aktarımı anlatılmaz yaşanır. Ama şunuda yazmadan geçemicem DJI Mavic Pro 70Km/s hızla yaşadığım deneyimi Phantom 4 veremedi malesef…

Bu güncellemelerin dışında Phantom 4 Pro V2.0 eski özellikleri tamamen aynı hala yaklaşık 30 dakika uçuş süresine sahip. Hala 1-inç 20megapiksel CMOS sensör ve 4K/60p video kaydı. Tasarım olarak herşey aynı, 5 eksenli engel kaçınma sistemi ve 7km uçuş menzili.

Let The Karşılaştırma Begin- Karşılaştırma başlasın…

UÇUŞ SÜRESİ

DJI verilerine göre Phantom 4 Pro 30 dakika uçuş süresine sahip ve Mavic Pro ise 27 dakika uçuş süresine sahip. Fakat ben yaptığım uçuşlarda en yüksek uçuş süresi olarak ulaşabildiğim Phantom 4 Pro için sadece 27 dakika Mavic Pro için yaklaşık 22 Dakika. Uçuş süresini hesaplarken maximum hız ve en kaliteli video çekim modlarını kullandım. Kullanıma göre uçuş süresi farklılık gösterebilir.

RÜZGAR DİRENCİ

Rüzgar direnci için İzmir Urla ve Alaçatı deniz kenarında rüzgarlı havalarda birçok kez uçuş yaptım. Ve şu an drone satın alırken kırılma noktası olan ve herkesin şüphe ile yaklaştığı fakat cevabını kesin verdiği “Büyük ebat Drone rüzgardan daha az etkilenir, yalpalanmaz. Küçük ebat drone ise rüzgardan daha çok etkilenir ve yalpalanır.” gerçekten öylemi birazdan öğreneceğiz.

Deniz kenarında iki modelimizide kaldırıyoruz ve malum Alaçatı çok rüzgarlıdır, Phantom 4 rüzgarda sendelerken Mavic Pro havada daha sabit ve pozisyonunu koruyabiliyor. Büyük bir model olmasına rağmen Phantom 4’ün rüzgar direnci Mavic Pro’ya göre daha az. Bu yüzden Phantom 4 ile isteğimiz videoyu çekebilmek için bir kaç kez uçuş gerçekleştirmek zorunda kaldık.

Yapılan çekimleri incelerken Phantom 4 rüzgardan daha çok etkilenmesine rağmen  çektiği videolar Mavic Pro’nun çektiği videoya göre daha stabil. Phantom 4 Pro maximum hızı daha yüksek olduğu için rüzgarda yalpalansa da rüzgarı çok rahat delerek ilerleyebiliyor. Sahip olduğu kamera ve mekanik obtüratör rüzgarı ekarte edebiliyor.

Kısacası Eğer deniz kenarında profesyonel çekim yapmayı düşünüyor iseniz satın almanız gereken ürün kesinlikle Phantom 4

KAMERA

Genel olarak özelliklere bakalım daha sonra farklara bakalım.

Mavic Pro

Genel:
Sensör: 1/2.3 inç
Diyafram: f/2.2
Focus kontrol: Var
Max SD kart : 126GB (denedim)

Video:
En Yüksek UHD video kaydı: 3840×2160 30fps de

En yüksek 4K video kaydı: 4096×2160 24fps de

En yüksek FHD video kaydı: 1920×1080  96fps de

En iyi video sıkıştıma codec: H.264  60Mbps de

En yüksek video ISO ayarı: 3200

Fotoğraf:

Obtüratör: Yok

En yüksek görüntü boyutu :4000 × 3000 (12 Megapixels)

En yüksek ISO ayarı: 1600

Phantom 4 Pro

Genel:

Sensör: 1 inç

Diyafram: f/2.8 – f/11 (kullanıcı tanımlı)

Focus kontrol: Var

Max SD kart : 126GB (denedim)

Video:

En Yüksek UHD video kaydı: 3840×2160 30fps de

En yüksek 4K video kaydı:4096×2160 50fps de

En yüksek FHD video kaydı: 1920×1080  120fps de

En iyi video sıkıştıma codec: H.264 veya H.265 at 100Mbps de

En yüksek video ISO ayarı: 6400

Fotoğraf:

Obtüratör: Mekanik

***Obtüratör çekilen fotoğraf filmine yansıtılacak ışık miktarını ayarlamada kullanılır. Obtüratör hızı ise filmin ışığa ne kadar süre maruz kalacağını belirler. Obtüratör aynı zamanda hareketli nesnelerin çekiminde hareket hızını sabit bir şekilde pozlanarak çekilmesini sağlar. Yani çok hızlı hareketlerde görüntüyü sabit çekebilmenize olanak sağlar. Örneğin drone 70km/s hız ile giderken yaından geçtiğiniz ağacın fotoğrafını çekmek isterseniz ağacı düz olarak çekemezsiniz fakat Obtüratör  bunu düz çekmemize imkan sağlar.

En yüksek görüntü boyutu : 5472 × 3648 (20 Megapixels)

En yüksek ISO ayarı: 12800

Düşük ışık da çekim Performansı

Eğer drone satın alırken genel kullanım amacınız daha az ışık bulunan ortamlarda video çekimi yapacaksanız, seçiminiz Phantom 4 pro olmalı gün doğarken karanlıkta bile mükemmel çekimler elde edebilirsiniz.

Merceğin Görüş Alanı (FOV)

Mavic’in merceğin görüş alanı (FOV) Phantom 4 ile kıyaslandığında daha dardır. Mavic pro ile çektiğiniz görüntüler 28mm lense sahip bir fotoğraf makinesinden çekilmiş gibidir. Fakat Phantom 4 de ise 24mm lens ile çekilmiş gibidir ki buda tam 5,2 derece Mavic’den daha geniştir.

Bir Mavicsever olarak Mavic’in FOV’u  yani merceğim çekim alanı daha çekici geliyor, çünkü yaptığım çekime inanılmaz şekilde kendimi yakın hissediyorum. Örneğin Safranbolu Cam Balkonda yaptığınız bir çekim manzarası ile gözleriniz kamaştırırken aynı zamanda bir ürperti verir. Ama Safranboluda çekim yaparken dikkat edin biz polis çevirmesine denk geldik Kral Mezarları var burda çekim yapamazsınız diye. Zorda olsa anlaştık ama tabiki çekim yapamadık.

Odaklanma (Focus)

Mavic ve Phantom 4 Pro lensleri aynı focus özelliğine sahip ,Çekim yaparken DJI Go uygulamasından görüntüde odaklanması istediğiniz yere dokunmak yeterli olacaktır.

Engel Algılama Sensörleri

Hem Phantom 4 hem de Mavic Pro engel algılama sensörüne sahip yani her ikiside yüksek tepeleri ağaçları elektrik tellerini algılayarak üzerinden sağından solundan geçebilir.

Amaaa… Phantom 4 Pro engel sensörü çok geliştirilmiş ve tamamıyla Mavic’in sensöründen farklı. Phantom 4 Pro önünde ve arkasındaki kameraya ilaveten kenerlarında kızıl ötesi sensör bulunmaktadır. Bu da Phantom 4 Pro’yu engel tanımaz bir hale dönüştürüyor.

Ayırca engel sensörü aktif hale getirildiğinde Phantom 4 Pro Mavic’den 15 km/s daha hızlı uçar. Büyük ama Etkili.

Kumandalar

Küçük olmasına rağmen Mavic kumandası ele tam oturuyor  ve mükemmel bir kontrol hissi sağlıyor. Phantom 4 kumandası ise biraz büyük ve klasik sevenler için birebir. Mavic ise daha modern ve multifonksiyonel bir kumanda. Sanıyorum ki ilerleyen Phantom serisinde bu kumandayı görmemiz mümkün.

Şahsen ben katlanabilir tasarımı ile ve üzerinde bulunan akıllı uçuş modu tuşları olduğu için Mavic kumandasını tercih ederim.

Drone Taşınabilirliği

Çoğu kişi için sorun olabilir ama benim için taşınılabilirlik çok önemli. Gittiğim her yerde dronu rahat bir şekilde kullanabilmeliyim. Phantom için çanta bulamadım daha ama Mavic için yukarıda gördüğünüz küçük çanta ile çok rahat taşıyabiliyorum. Katlanabilir kanat ve pervaneler ile katlanabilir kumanda ile Mavic Portatiflikte tasarım harikası. Phantom 4 için çok daha büyük bir çantaya ihtiyacınız var. Tahminim kabin boy bir çekçekli valiz boyutunda çantaya ihtiyacım olacak…

Asıl BÜYÜK fark FİYAT!!!

Drone alırken en çok dikkat ettiğimiz şey fiyatı oluyor genellikle, bütçemizi düşünüyoruz tabiki. Kullandığımız incelediğimiz ve gördüğümüz kadarı ile iki drone modeli arasında çok büyük bir özellik farkı yok iki model ile de aynı çekimleri çok rahatlıkla yapabilirsiniz. En son ilave aksesuar fiyaları dahil bir kıyaslama bırakıyorum varın siz tercihinizi yapın.

Profesyonelin profesyoneli bir çekim yapmayacaksanız yani Marvel Serisi bir film çekmeyecekseniz Mavic Pro size yeterde artar bile…. 

*Phantom 4 Pro : 9999₺

*2 yedek batarya: 900 x2 1800₺

***Mavic Pro Fly More Combo: 6899₺ (2 Yedek batarya dahil )

Fiyat olarak da görüleceği üzere eğer büyük model istiyorsanız Phantom 4, Küçük ama etkili olsun diyorsanız MAVİC Pro…

Yorumlarınızı bekliyorum…

DJI Mavic Pro ürününün fiyat takibini yapmak istiyorsanız www.drone.net.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl buldunuz?

Heyecan Verici
0
Güzeldi
4
Bayıldım
0
Beğenmedim
1
Komik
0

Şunları da okumak isteyebilirsiniz

10 Yorumlar

 1. Selamlar bir sorum olacak. Yeni çıkacak olan mavic 2 pro mu yoksa p4 pro plus mı sizce?

  1. Merhaba yeni çıkan Mavic 2 Pro özelliklere bakınca tercih sebebi, fiyatıda uygun olursa tadından yenmez…

 2. Teşekkürler , cok güzel özetlemissin olayi. Drone ile balik tutma videolarına baktım belki bende alarim balik hobisi olsun diye.

  1. teşekkürler balık tutmak için faydalı yük ağırlığı daha fazla olan ve fiyat olarak daha uygun bir model seçebilirsin Phantom serisi kamerası bakımından çok profesyoneldir bütçeye göre MJX Bugs 5W veya Hubsan Zino ile balık tutanları biliyorum hatta H501s ile İznik gölünde bire bir test ettim…:)

 3. Selam, snowboard ve kitesurf sporlarının çekimleri sebebiyle Phantom 4 pro aldım. High wind çekimleri ve active track özelliklerinin kesintisiz yaşanması önemli Mavic pro karda ve suda denemedim ama Mavic pro 8 kont üzerinden uçamıyor diye okumuştum. Deneme şansınız oldu mu ?

 4. Merhabalar.
  K.Maraş’ta yaşıyorum ve dijital kamera tamiriyle uğraşıyorum. Fotoğrafçı arkadaşların profesyonelv dronları arıza vermeye başladı.
  Özellikle DJI fantomların yedek parçalarını bulabileceğim bir yer var mı? Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar.

 5. Benim bir sorum olucak size
  Phantom 4 / mavic air fly more combo / inspire 1 siz olsanız hangisini alırdınız

  1. phantom 4 pro tercihim olurdu

 6. Hocam tesekur ederim bilgiler icin senden ricam haritalama yapmak icin en uygun os gorecek dron hangisidir sence teşekkür ederim

  1. Mavic 2 Pro veya Phantom 4 pro v2.0 ile haritalandırma yapabilirsin dronedeploy uygulamasını kullanabilirsin

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir