Genel

Sivil Havacılık Kaydı Nasıl Yapılır?-İha Pilot Kayıt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Drone alırken dikkat edeceğiniz kriterlerin en başında satın aldığınız modelin İnsansız Hava Aracı Kaydı gerektirip gerektirmediğidir. Eğer 500 gram altında bir drone modeliniz var ise SHGM kaydı yapmanıza gerek yoktur. SHGM yani Sivil Havacılık Genel müdürlüğü sitesinde ve talimatnamelerde 500 gram altı insansız hava araçları kapsam dışı bırakılmıştır.

İHA kaydı nedir? Sivil Havacılık Kaydı Nasıl Yapılır? Hangi dronu alırsam İHA kaydı yaptırmak zorundayım? sorular ama cevapları çok basit. Şimdi en baştan başlayalım.

Öncelikle şunları iyi bilelim ve korkularımızı yenelim;

1- Drone kayıt ücreti diye ekstra bir ücret bulunmamaktadır. SGHM bu hizmeti tamamen ücretsiz vermektedir. Bu sadece Türkiye içinden aldığınız drone modelleri için geçerlidir.

2-Eğer yurtdışından bir drone modeli getirdiyseniz veya yurtdışından bir drone modeli satın aldıysanız sırasıyla;

a- SHGM resmi websitesinde bulunan formlar sekmesi—–>1 – Başvuru ve Kontrol Formları—–> FR-01-İnsansız Hava Aracı İthal Teknik Uygunluk Başvuru ve Kontrol Formu‘ nu bilgisayarınıza indirerek doldurmalısınız. Formun pdf halini üzerine tıklayarak indirebilirsiniz. Daha sonra bunu Ankara-Maltepe’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ek binasına yani SHGM’ye posta yolu ile göndermelisiniz.

b- SHGM  Hizmet Tarifesi Ödeme Sistemi üzerinden gerçekleştirilmiş İnsansız Hava Aracı Teknik Uygunluk Başvurusu Ücretini takas.shgm.gov.tr sitesinden online ödemelisiniz.

İHA-0 ve İHA-1 sınıfındaki İHA’lar için:  25₺

İHA-2 sınıfındaki İHA’lar için:  125₺

İHA-3 sınıfındaki İHA’lar için:  185₺

Shgm Hizmet Tarifesi 2020 ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

2- Drone kayıt işlemi çok kolaydır ve kısa sürede kayıt olarak İHA Pilot Sertifikanızı alabilirsiniz.

2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu Madde 144 derki;

İnsansız hava aracı satan şirketlerin sorumlu işleticileri ve yöneticileri, satılan araç bilgileri ile satın alanların kimlik bilgilerini usulüne uygun şekilde tutmak ve azami kalkış ağırlığı beşyüz gram (dahil) üzerindeki insansız hava araçları ile ilgili bilgileri, aynı gün içinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan kayıt sistemine kaydetmek zorundadır.

Bu yükümlülüğe aykırı hareket edenler ile yurtdışından bireysel olarak getirdiği veya yurtiçinde devraldığı aracı en geç üç gün içinde sisteme kaydettirmeyenlere beşbin Türk Lirası idari para cezası verilir. (2020 yılı itibari ile 7500₺ oldu)

Yani kısaca İHA kaydetmekle yükümlü bireyler ve ticari işletmeler, öncelikle sisteme kayıt olmalıdır.

Biraz karışık gibi gözüksede aslında çok basit.İsterseniz görsel anlatım ile beraber yapalım;

Öncelikle İnsansız Hava Aracı Kullanım Kategorilerini tanıyalım;

İHA0 : 500 gram – 4000 gram arası (500 gram dahil),

İHA1 : 4000 gram – 25.ooo gram arası (4000 gram dahil),

İHA2 : 25 kg – 150 kg arası (25 kg dahil),

İHA3 : 150 kg ve daha ağır olan drone (150 kg dahil),

      Şimdi biz satın aldığımız DJI Mavic Pro Sivil Havacılık kaydı yani İHA-0 kaydı için anlatımıza başlayalım. 

En son gelen güncelleme ile hiç kayıt işlemi ile uğraşmadan direk kendi e-devlet hesabınız ile de İHA Pilot Kayıt Başvurusu yapabilirsiniz.

www.turkiye.gov.tr/shgm-iha-pilot-kayit-basvurusu

İHA Pilot Kayıt Başvurusu e-devlet

Önce kayıt işlemlerini başlatmak için SGHM sayfasına giriyoruz.

 

Kayıt oluştur linkine tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıda gördüğünüz açıklayıcı ve 1 dakika 52 saniye süren video çıkıyor, videoyu sonuna kadar izliyoruz, video her farklı cihazdan hesabınıza giriş yaptığınızda yeniden açılıyor

Videodan sonra karşımıza Bireysel bilgiler sayfası geliyor.

Karşımıza çıkan sayfaya sırası ile; Bireysel Kullanıcı, T.C. Vatandaşı seçerek kimlik bilgilerimizi giriyoruz. Daha sonra kullanım koşullarını kabul ederek “Kayıt Ol” butonuna tıklıyoruz.

İHA Pilot Kayıt Başvurusu linkini tıklıyoruz.

Karşımıza İHA Lisans Tipleri çıkıyor.

İHA-0 – Sportif/Amatör
İHA-0 – Ticari
İHA-1 – Sportif/Amatör
İHA-1 -Ticari
İHA-2
İHA-3

Şimdi İHA-0  Sportif/Amatör seçeneğini seçerek Pilotluk Yetkisi Sınavını Başlat linkini tıklıyor ve sınavımızı başlatıyoruz.

Sınavı çözdükten soft ortama aktardığımız bir vesikalık fotoğrafı sisteme yüklüyoruz.

Uyarıları okuyarak işaretledikten sonra SGHM’ye gönder butonunu tıklıyoruz.

Kayıt onayı gelince artık rahat bir şekilde uçuşlarımıza başlayabiliriz.

Ayrıntılı bilgi için SHGM Duyurular sayfasını sürekli takip etmeyi unutmayınız.

Nasıl buldunuz?

Heyecan Verici
10
Güzeldi
26
Bayıldım
5
Beğenmedim
3
Komik
1

Şunları da okumak isteyebilirsiniz

Genel

Drone Nedir?

Drone Nedir? Son birkaç yılda, dronlar son derece popüler hale geldi. Dronları, büyük zincir mağazalarda, ...

82 Yorumlar

 1. Merhaba.

  Karekod oluşturup İHA’ya yapıştırın diyor en sonda. Ben bu karekodu olayını bir türlü bulamıyor çözemiyorum. Bilginiz var mı?

  1. Rıdvan Bey merhaba sanırım ürünü yeni aldınız ürün fotoğraflarını sisteme ekledikten sonra 1-3 hafta arasında SGHM tarafından verilen bir onaylama süresi bulunuyor. Onaylandıktan sonra karekodunuz otomatik oluşacaktır. Daha sonra hesabınızdan bilgilerim > ihalarım > karekodum olarak ulaşabilirsiniz.İyi uçuşlar…

 2. merhaba, İHA-0-Ticari hakkında biraz bilgi verir misiniz? Freelance çalışmak için kaydolmak istiyorum ancak şirketim yok, vergilendirmeyle ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım?

  1. İHA-0-Ticari lisansında ki ticari kelimesini ticaret olarak algılamayın, mesela Ankara Ümitköyde bir inşaat firmanız var ve kendi sahip olduğunuz drone ile yapmış olduğunuz binanın görüntüsünü almak istiyorsanız; İHA-0/1-Ticari lisansa sahip olmanız gerekir. Fakat Şehir merkezi dışında aynı dronu İHA-0/1-Amatör lisansı ile kullanabilirsiniz. Ticari sertifika almak biraz meşakkatli biraz.

   İHA0/İHA1 Ticari ile ilgili yönetmelik maddesini sizin ile paylaşıyorum.

   Ticari olarak kullanılan İHA0/İHA1 ve sistemlerine sahip kişi/işletme/pilot aşağıdaki
   bilgileri oluşturacağı dosyada hazır bulundurarak asgari 3 yıl muhafaza altına alır ve kamu
   kuruluşları tarafından yapılacak denetlemelerde ibraz eder:
   a) Genel Müdürlükten alınan kayıt/kimlik numarası.
   b) Hava aracına ait tüm bilgiler.
   c) Uçuş kayıtları.

   Ayrıca Vergilendirme ile pek fazla bilgim yok ama freelance çalışan yazılımcı bir arkadaşımdan biliyorum, yıllık 23.000₺ (yirmiüçbin) yazı ilede yazdım sıkıntı olmasın 🙂 altında gelirin var ise vergi ödemek ve fatura kesmek zorunda değilsin. (çoğu kişi bilmez ama resmi gazetede yayınlanmış bir bilgidir…) yani kesin bilgi yayalım…

 3. selamlar soru dedikleri olay nedir. nasıl sorular soruyorlar. girmeden önce çalışmak için. çalışmamız gereken bir link varmıdır…

  1. Merhaba evet hayır veya doğru yanlış seçenekleri bulunan kolay sorular; bir tanesini paylaşabilirim 120 metreden yüksekte dronu uçurabilirim cevap hayır… Çünkü SGHM Yönetmeliğine göre 120 metre sınırlandırması var yani bu yüksekliği aşamazsınız…

   1. Merhaba daha once hic dron kullanmadım ve ve iha ehliyeti alip dron almak istiyorum fotograf gelin damat dis cekim yapicam ayni zamanda kendim ailemle tatille cikincada kulkanicam sizce hangi ihan ehliyeti benim icin yasal olur ve hangi model bir dron almaliyim yardim edermisiniz teşekkür ederim.

    1. merhaba bütçenize göre drone modeli seçebilirsiniz satın aldığınız drone modeli 4k 30fps olması gerekli 500gram üstü olursa İHA 0 ticari pilot ehliyeti almanız faydanıza olacaktır.

  2. IHA sınavı Win7’de çalıştı. 20 soru var. Doğru Yanlış şeklinde. Çok kolay olduğu için akıp gidiyor… Yanlış basınca da 2 kere basmayı bekliyor :))) (Yada bug var)
   Ben öylesine girdim 2 soru yanlış oldu (kafam karıştı). %90 aldım… 1 gün sonra tekrar girebiliyorsun…

   1. Kurum onayı kaç günde onaylanıyor

    1. aynı günde olabiliyor 48 saatte sürebiliyor bazen yoğunluktan 1 hafta onaylanmayanlar var diye biliyorum

     1. Bilgilendirmeleriniz icin tesekkür ederim. Bende sinava pilotluk sinsvina girdim. Ancak nerdeyse 2 ay i gececek halen daha beklemede. Sizce problem ne olabilir?

     2. SHGM sistemi çok yoğun bekleyeceğiz 🙂

 4. Ben mavic pro alicam ve meskun mahallede yasak oldugu halde istanbulda merkezde ucuran gordum ceza almiyorlarmi ?
  Ve iha sinavini gecemezsek tekrar sinava giremezmiyim?

  1. merhaba meskun mahalde drone kullanmanın yasak olması diye bir kural yok, dronu uçurmak için sadece izin almanız gerekir. İstanbul kız kulesi, boğaz köprüleri hatta Sultan Ahmet’te bile izin alarak bireysel çekim yapabilirsiniz… bu linki tıklayarak bir okursanız iha pilotluk sınavını çok rahatlıkla geçebileceğinizi düşünüyorum…

 5. Merhaba 300 gram ağırlığı olan bir dronum var djıspark köyde uçuş yapıyorum birilerinin şikayet etmesinden korkuyorum , bir çok internet sitesinde aradım fakat 500gram altı droneların uçuz izinleri varmı varsa nasıl nereden alınır bilgisi hiç yok benim gibi küçük drone alanlar uçuş öncesi izin almalımı nereden nasıl almalı özellikle yerleşim yerlerinde uçururken

 6. 2015 başlarında ikinci el aldığım bir droneum vardı, DJI Phantom 2. Pil sorunları dolayısıyla kullanamamıştım pek. Çocukların isteğiyle depodan çıkardım. İnternetten araştırınca drone kaydının gerekliliğini öğrendim. Ancak elimde hiç bir kayıt yok, satın aldığımı kanıtlayamadığım gibi, kimden aldığımı bile hatırlamıyorum (ikinci el ürün satışı yapan ünü bir internet sitesi aracılığıyla almıştım). Şimdi bir türlü kayıt yapamıyorum. Nasıl bir işlem yapmam gerekir bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  1. yurtdışından hediye gelen cihaz olarak kayıt yapmanızda fayda var- kayıtsız drone kullanmanın ağır cezai yaptırımları var olmadı SGHM İHA birimini arayabilirsiniz.

 7. Merhaba ithal edilen iha harcı nereye hangi birime yatırılıyor. Teşekkürler

 8. Tanıdığım geçen sene drone almış ve şimdi bana hediye etti. Kendisi nereden aldığını hatırlamıyor ve kullanmadığı için kaydı yok. Nasıl kayıt yaptırabilirim hediye gelen bir şeyi?

 9. Merhaba benim dronum 100 gram,
  Acaba kaydetmek zorundamiyim
  Ve uçurmak için izin almalimiyim?

 10. Elimde kendi üzerime faturalı, yaklaşık 4 yıl önce alıp bazen kullandığım ama hiç kayıt yapılmamış bir Phantom 3 var. O sıralarda bu sistem yoktu, sonra da ihmal ettim. Ancak şartlar zorlaştı. Şimdi hobi amaçlı kayıt mümkün mü? “Bu zamana kadar neredeydin” şeklinde bir itiraz, ceza, vs. karşılaşır mıyım? Teşekkürler.

  1. İHA SHGM sitesinde iletişim formunu açın “İnsansız Hava Aracı Kayıt işlemleri (İHA 0 ve İHA 1)” sekmesinde sorunuzu yazın yardımcı olacaklardır kayıt yaptırmanız önemli izinsiz uçuş harici kayıtsız ve usülsüz cihaz kullanmaktan sıkıntı yaşayabilirsiniz..

 11. merhaba .ben su an yurt disindayim ,1 haftaya Turkiyeye donecem .sitede kayd simdilik sinavi gecdim yine ne yapmam gerekiyor ?lutfen yardimci olun

 12. selamlar, daha önce hiç drone deneyimim olmadı ve yeni bir drone almak istiyorum. Fakat mağazanızdan dronlerı incelediğimde izinler konusunda biraz kafam karıştı, kayıt işlemi sadece drone’un ağırlığına göre mi yapılıyor? eğer öyleyse xiaomi mi 4k model drone için teknik özelliklerinde 1350-1400gr ağırlıkta olduğu halde “izin gerektirmez” bilgisi yer alıyor, fakat xiaomi fimi 8 se modelinde ise 750-800gr ağırlık olduğu halde “izin gerektirir” yazıyor? bu iki drone arasındaki izni etkileyen farklar nelerdir? teşekkürler.
  ürün linkleri
  https://www.drone.net.tr/drone-modelleri/kamerali-drone/xiaomi-mi-drone.html
  https://www.drone.net.tr/drone-modelleri/profesyonel-drone/xiaomi-fimi-x8-se-drone.html#tab-features

 13. merhabalar dji mavic pro aldım fakat kaydını üstüme geçiremiyorum çünkü aldığım kişi akrabası ile sıfır almış tanıyorum ama sisteme giriş sifrelerini hatırlamıyorlar ben bu dronu üstüme nasıl kaydettirebilirim.

  1. SHGM şifresini unuttum diyerek sadece tc kimlik numarasını girerek öğrenebilirsiniz. eğer kayıt yapamaz iseniz SHGM ile görüşmeden kesinlikle cihazınızı kullanmayın aksi takdirde cezai işlem ile kaşılaşabilirsiniz

 14. Ben şimdilik herhangi bir drone’a veya iha’ya sahip değilim. Iha veya drone’um olmadan Amator sportif ucus için pilot kayıt başvurusu yapabilir miyim ?

  1. merhaba drone sahibi olmadan https://iha.shgm.gov.tr/public/register linkinden kayıt oluşturarak sportif amatör pilot olabilirsiniz ve ticari olmayan çekimler içinde rahatlıkla uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

   1. Merhaba ben sınavi yaptım onay bekliyor bu amatör pilotluk için bir ücret ödüyor muyuz? Karşıma çıkmadı öyle birşey de..

    1. amatör pilot lisansı için ücret ödemezsiniz

 15. Hobi amaclı Mavic mini almak istiyorum. Kayıt yaptırmam gerekiyormu pilotluk belgesi şartmı

  1. hobi için ehliyete veya belgeye ihtiyaç bulunmuyor mavic mini zaten 249 gram gönül rahatlığı ile kayıt yaptırmadan uçurabilirsin

   1. 249 gram ile her yerde ucurmak mumkun mu?

    1. yeşil alanlarda uçurabilirsiniz

 16. Merhaba, dijital vesikalık fotoğrafım bulunmamaktadır. Bir vesikalık fotoğrafımı telefonla çekip onu yükleyebilir miyim?

  1. telefonunuzdan scan uygulaması ile taratırsanız daha kaliteli olacaktır

 17. İHA 1 ehliyeti olan İHA 0 da ki dronlarida kullanabilir mi ben şahsen direk İHA 1 e basvurdum

  1. iha 0 dronları yani 500 gram ile 4 kg olan olan dronları İHA 1 ehliyeti ile kullanabilirsiniz.
   İha 1 ehliyeti ile 500gram ve 25 kg arası tüm drone modellerini kullanabilirsiniz.

 18. Merhaba son çıkan yalan haberlere inanarak IHA – 1 – Sportif / Amatör pilotluk başvurusunda bulundum lakin ücretliymiş kaydımı acaba nasıl iptal edebilirim Bi bilginiz var mı

  1. amatör iha 1 ücretsizdir SHGM üzerinden kaydı olmanız yeterlidir, ücret ödemenize gerek yok, sadece ticari kullanım için ehliyet alma zorunluluğu bulunmaktadır.

 19. Merhaba ;
  Yurtiçi satıcıda gördüğüm bir drone almak istedim ama o kişi shgm’ye kaydettirmemiş ben alırsam adıma fatura keseceğini söylüyor o fatura ile kaydettirilir miyim yoksa bu bir legal durum değil mi

  1. merhaba drone satışlarında fatura kesmek zaten zorunludur kesinlikle faturasız drone satın almayın, kayıtsız drone satın almak çok güvenli gelmiyor shgm sitesinde buna özel duyurudu yapıldı.

   İHA Kayıt Sisteminde satış kayıtlarını ve satın alma onay işlemlerini kanunda belirtilen süreler içerisinde gerçekleştiriniz, cezalı duruma düşmeyiniz.! – 10.03.2020
   Yurt içinden veya Yurt dışından İnsansız Hava Aracı satın alan ve ya satışını yapan şahısların dikkat etmesi gereken önemli hususlar aşağıda belirtilmiştir:

   İnsansız Hava Aracı (İHA) satın alan şahıslar, araçlarını bireysel olarak kayıt yapmamalı, insansız hava aracının önce satıcı tarafından kaydedilip sistem üzerinden kendilerine satışının yapıldığından emin olmalıdır. Bu işlem; fatura bilgilerini girmek suretiyle satıcı tarafından “İHA Satış Kaydı” ekranından, alıcı tarafından da “Satın alınan İHA Kaydı” ekranından satıcının satıp alıcının bu işlemi onaylaması vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde satmak amacıyla ithalatçılardan İHA alan şahıslar da bu işleme tabidir. Tüm bu zorunluluklar, 1 Eylül 2016 tarih ve 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile getirilmiş olup tespit edildiği durumda, aynı gün satış işlemini gerçekleştirmeyen satıcı ve kendisine satış işlemi gerçekleştirildikten sonra 3 gün içinde onaylamayan alıcı hakkında yine bu KHK kapsamında idari işlem yapılır.

   İnsansız Hava Aracı kayıt sistemine bazı bireysel ve kurumsal(ticari) kullanıcılar tarafından gerçeğe aykırı bilgiler girildiği fark edilmiştir. Özellikle İHA satış işlemi yaparken bazı satıcılar tarafından İHA’nın seri numarasını (olmayan seri numarasını varmış gibi girme, aracın başka teknik bir kodunun seri numarası olarak girilmesi, seri numarasının başına ve ya sonuna noktalama işaretleri girerek yeniden aracı kaydetme vs.) gerçeğe aykırı girildiği tespit edilmiştir. Girmiş olunan bu bilgiler, doğruluğu beyan edilerek girilmektedir. Bilinçli bir şekilde sisteme gerçeğe aykırı bilgi girişi yapan şahıslar için yine ilgili KHK kapsamında idari işlem yapılır.

   İHA satış işlemi yaparken lütfen satış işlemi yaptığınız şahsın T.C kimlik ve ya Vergi numarasını doğru ve eksiksiz giriniz. Özellikle T.C numarasını ve ya Vergi numarasını eksik ve ya yanlış giren şahıslar satış işlemini yaptığında İHA, hem satıcıda hem de alıcıda görünmemekte ve askıda kalmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için lütfen satış işlemi yaparken girdiğiniz T.C kimlik ve ya Vergi numarasını defalarca kez kontrol edip doğru bir şekilde girdiğinizden emin olunuz.

   Kanunlar Kapsamında cezalı duruma düşmemek için İHA Kayıt sisteminde kaydı olmayan sıfır ve ya 2. el İHA’ları yurt içinde satın almayınız !

   Saygıyla duyurulur.

 20. iyi günler ve iyi uçuşlar dilerim.
  Ben yakın zaman da Dji Mavic Mini drone bireysel olarak yurtdışından getirmiş bulunmaktayım. Bahsettiğiniz gibi sistemde ve SGHM de 500 gr altı bir IHA için kayıt sistemi bulunmamaktadir. Ancak bildiğimiz üzere izinsiz uçuşlar yasak olup ve sistemde kayıt bulunmayışı beni bir çıkmaza sürükledi. Kayıt yaptırmadan uçuş izni talep edemiyoruz mağlum, bunun için nasıl bir çözüm yolu izleyebilirz ve gönül rahatlığı ile ceza yemeden tartışmadan uçuşlarımıza başlayabiliriz?
  Teşekkürler

  1. Ben nerdeyse 19 gündür pilot yetkisinin onaylanmasini bekliyorum bu ne kadar sürecek bilgisi olan varmi

   1. yoğunluk sebebi ile SHGM tarafından açıklama yapıldı biraz süre alıyor

 21. Merhaba bir konuda bilgi almak istiyorum, şimdi pilotluk sınavını yaptım ve sonucunda şuan onay bekliyor… Bu belge için ücret ödeyecek miyim? Evet ise hangi aşamada ödeyeceğim, ücretsiz diye düşünerek amatör iha pilot sınavını yaptım da.. simdien teşekkür ederim.

  1. SHGM üzerinden yaptığınız tüm işlemler ücretsizdir, ticari ehliyet almayacaksanız ücret ödemezsiniz

 22. merhabalar ben 1 hafta önce basvuru yaptım ama hala plotluk yetkilerim onay bekleniyor diyor bu daha ne kadar sürecek .yoksa benmi yanlış işlem yaptım

 23. Benim de 6 gün oldu hala onay gelmedi neden bu kadar uzun sürüyor acaba? Yeni drone aldım ve tatile geldim, tatil sürem bitecek ama drone’u uçuramayacağım pilotluğum hala onaylanmadığı için 🙁
  Yanlış bir işlem olduğunu düşünmüyorum, sınava girdim, 20/20 yaptım ve vesikalık fotoğrafımı yükledim başka bir şey de yoktu zaten. Benim 6 gün oldu sizin de 1 hafta, biraz fazla bence bu süreler.

  1. SHGM’de yoğunluk var hala normale dönmedi sistem maalesef

 24. IHA – 0 – Sportif / Amatör – başvurusu yaptım 24 hazirandan beri hala onay bekliyor niye bekletiliyorum bir bilginiz var mı.

 25. Arkadaşlar pilotluk yetki belgesi müracaatını 4 Haziran’da yaptım. Hala beklemedeyim. Onay bekliyor diyor. Yani 1 haftadır bekleyen arkadaşlara sesleniyorum. Daha yolun başındasınız. Aşırı derecede yoğunluk var.

  1. aynen yoğunluk halen devam ediyor onay için biraz daha beklenecek gibi duruyor

 26. Pilotluk izni alabilen var mı ya? Başvuralı bir buçuk ay oldu hala onay bekliyor. Yaşlandım bu sürede, drone hevesim kaçtı artık izin çıksa ne yazar. Cidden, pilotluk izni alanlar varsa kaç ayda çıkıyor izin? Bir yıl mı sürecek, bu nasıl bir yavaşlık? Bir de testi geçtiğim zaman otomatik olarak onay verilmeli bence, soruları zaten doğru cevapladım neyi kontrol edip bekletiyorlar anlamıyorum, fotoğrafıma bakıp tipimi mi beğenmeyecekler?…

  1. bu aralar çok yoğun izin için beklemek gerekiyor

 27. aden e58 pro marke 249 gram drone aldım Kayıt yaptırmam gerekiyor mu? pilotluk belgesi şart mı?

  1. 500 gram altı drone modelleri için herhangi bir pilotluk belgesi almanıza gerek yoktur

 28. Arkadaşlar bugün itibariyle 74 gün oldu ve hala Pilotluk yetki belgemin onaylanmasını bekliyorum. Bu işte bir terslik var. Bu kadar uzamaması gerekiyordu.

  1. maalesef normal 🙁

   1. Mrb. Ben yurtdışından 500grm üstü bir dron aldım. Gümrükten şans eseri takılmadan geçti 100tl gibi bir para ödeyerek dronu aldım. Fakat 3gün içinde kayıt VS olacağını bilmediğimden şuan 1 aydır evde kayıtsız duruyor. Hiç uçurmadım. Ben bu dronu nasıl kaydettirebilirim. Ceza almadan bu dronu kaydettirmek istiyorum

    1. Merhaba SHGM hesabınızdan İHA Üretim – İthalat Kaydı—>edinme yöntemi—>diğer—>üretim yeri çin seçip kaydını yapabilirsiniz.

 29. Selamlar.
  Önceden aldığım drone için nasıl kayıt yaptırırız.
  Aldığım firma uzun zaman geçtiği için kesinlikle iade almaz.
  Kayıt yaptırmak için firma ile iletişim kuramıyorum telefonlarıda çalışmıyor.
  Kendi adıma nasıl kayıt ettiririm. izinsiz kayıtsız kullanmak istemiyorum.
  Lütfen çok acil yardım istiyorum.

  1. selam kaydı olmayan dronu kullanmak çok sıkıntılı kayıt edilmesi lazım, aldığınız firmaya iade için değilde kayıt için arayarak devrini size yapması istemelisiniz ya da konu ile ilgili SHGM’ye mail atın oradan gelecek bilgi doğrultusunda işlem yapın

 30. Dronluk pilot onaylamasi bi hafta gecti helen beklemede diyor ? Niye acaba Üç gün icinde başvurun diyor .Yoksa ceza kesilir diyor.. Bize gelince bir ayda onay icin bekletirler onlara ceza yok. Kendileri ne ceza kessinler o zaman. kac gun oldu daha onaylamadilar.

 31. Merhaba

  İnsansız Hava Aracı İthal Teknik Uygunluk Başvuru ve Kontrol Formu pdf olarak indirdim yurtdısından yanımda getırdıgım djı mavıc aır 2 ıcın tam olarak ne vermem gerekıyor basıma bırseyler gelmeden su dronu ucurabılmek ıcın

  1. Merhaba, ülkeye sokulmak istenen 500 gr. ve üzeri İnsansız Hava Araçları için SHT-İHA talimatı Madde 6’ya göre GM-2016/2 genelge kapsamında başvuru formu doldurularak resmi yolla başvuru yapılır. Buna Göre:

   Form 01 (İHA İthal Teknik Uygunluk Başvuru ve Kontrol Formu) doldurularak başvuru yapılır. Başvuru formu ekine aşağıdaki bilgi ve belgeler konulur:

   İHA ve sistemlerine ait teknik özellikleri içeren ürün kataloğu
   İHA ve sistemleri üretim yılı ve üretici ülke bilgisi
   Marka, model ve seri numarası içeren proforma fatura (satıcı tarafından imzalı kaşeli) ve GTİP’e uygunluk durumu
   Form 02 (İHA Uygunluk Beyanı Formu)
   Hizmet Bedeli Dekontu. Her bir hava aracı için Genel Müdürlüğümüz Kurumsal Hizmet Tarifesine göre ödeme yapılması gerekmektedir.

   NOT: DJI Marka İnsansız Hava Araçları için; İHA ve sistemlerine ait teknik özellikleri içeren ürün kataloğu ve uygunluk beyanı gerekmez.

   İthal Teknik Uygunluk Başvurusu yapmak isteyen kurumsal/bireysel şahısların bu hususları dikkate alarak başvuru yapması zorunludur.

 32. Ticari izin almak istiyorum sigortam mevcut surec nasil oluyor

  1. ticari için shgm sayfasına girerek sırasıyla; Uçuş İzni Talep et
   Sahip olduğunuz drone modelini seçin ve diğer bilgileri doldurarak devam edin

 33. Merhabalar Bütün yorumları okudum fakat birde ben yazıyım dedim ..

  Djı mavic pro satın aldım fakat 3. el bildiğim kadarı ile. aldığım kişide komşumuzdu onun kayıt yaptırmadığını biliyorum. Yani ilk satıcısına ulaşmam gerekiyor onunda bana devri falan biraz sıkıntı gibi görünüyor. Bir mail attım SHGM ne ama sizinde fikrinizi almak istedim. nasıl bi yol izlemeliyim.

  1. merhaba eğer kaydı hiç yoksa ilave yapılacak bir şey yok maalesef SHGM dönüşünü beklemeniz gerekir. Aksi takdirde kayıtsız drone ile uçarsanız sorun yaşama ihtimaliniz çok yüksek

 34. İyi günler kolay gelsin , parçaları dışardan alp kendi imal ettiğim, drone kaydını nasıl yatırabiliyorum, 1.100 gram ağırlığında ve iha1 amatör ehliyeti var, teşekkür ederim

  1. merhaba kendiniz bir seri numarası üreterek bunu drone üzerine sökülmeyecek şekilde monte etmeniz lazım daha sonra iha üretim kaydından girebilirsiniz.

 35. merhaba, ben dronumu arkadaşım vasıtası ile aldım yani hediye olarak. arkadaşımda şirkette çalışırken ona başka birisi drone alırken iki adet alıp hediye etmiş. yani ilk sahibini bulmak neredeyse imkansız nasıl bir yol izleyeceğim bir fikrim yok yardımcı olur musunuz lütfen.

  1. merhaba SHGM’ye mail atın yardımcı olacaklardır

 36. Merhaba, ben dron aldim ilk kez, 500 gramm üstü. Ben iha da kayit yapmasini bilmiordum ve satan sirket de demedim. Yarin yardimci olacaklar ama dron bana 4 gün sonravkargo ile geldi yani kayit yapamadim, aradigim iha calisani ceza yersin dedi ama ben dedimki daha dronu almadım dedim resim falan nassil cekeyim dedim, korkum 10.000 tl para cezasi yemek, bu ne yaa sanki suc isledik bilgimiz yoktu. Insallah ögle olmaz yoksa mahkemeye giderim. Aldigim sirketde aldigin andam itibari diyor 3 gün icinde, bakalim artik. Insallah bana yardimci olan vardır

  1. merhaba drone fatura ile kargolanmadan önce aynı gün size devir edilir dronu kullanım amaçlı üzerinize almamız ve satın alınan İHA Kaydından dronu İHA’larım sekmesinde görmeniz yeterlidir. ürünü kargodan teslim aldıktan sonra fotoğrafları sisteme yükleyebilirsiniz. sorun olmayacaktır.

 37. Merhaba, ben 5 dakika önce İHA pilotluk sınavına girdim. 95 puan alarak bitirdim. Pilotluk lisansımın onaylandığına dair bir e-posta gelmiş bana ve sitemde de ‘kullanımda’ yazıyor. Bu onaylanmış mı demek? Bana lisans göndermeyecekler mi? Nasıl olacak?

  1. merhaba amatör olarak alınan lisanslarda belge gönderilmemektedir.

 38. Merhabalar shgm de kendim kayıt olduktan sonra iha0 kategorisi pilotluk lisans başvurusu yapacaktım fakat hesabımdan çıkış yapıp tekrar girdiğimde Telefon ve e posta adresiniz onaylanmamıştır diyor ben de kod göndere basıyorum fakat ne telefonuma ne de mailime herhangi bir kod gelmiyor.(Doğru maili kontrol ediyorum fakat gelmiyor(ayıca spam kısmına da gelmiyor))Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. merhaba SHGM sisteminde bazen sıkıntılar yaşanabiliyor “ihadestek@shgm.gov.tr” adresine mail atın sorunu çözeceklerdir

 39. […] Sivil Havacılık Kaydı Nasıl Yapılır?-İha Pilot Kayıt Başvurusu Nasıl Yapılır? […]

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori:Genel