HUBSAN AŞ olarak kurulduğumuz günden itibaren son kullanıcının Drone ile olan bağını her zaman daha sağlam hale getirmeye çalışan adımlar attık.

İHA 0 Ticari Pilot eğitimlerini ücretsiz olarak sunmakla birlikte İHA 1 Ticari Pilot eğitimlerinde mümkün olan en uygun fiyat seviyesini sağlamaya çalışmaktayız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İHA 0 ile İHA 1 Arasındaki Fark nedir?

İHA 0 eğitimi aldığınızda, 500 gram ağırlığa sahip cihazlardan 4 kilogram ağırlığa kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz.

İHA 1 eğitimi aldığınızda, 4 kilogram ağırlığa sahip cihazlardan 25 kilogram ağırlığa kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz.

İHA 2 ve İHA 3 nasıl alabilirim?

İHA 2 ve İHA 3 için yetkilendirilme çalışmalarımız devam etmektedir, kısa süre içerisinde sitemizden bu sınıflar içinde kayıt yapabilir olacaksınız.

İHA 0 Neden Ücretsiz?

Bizce burada asıl sorgulanması gereken bu eğitimin diğer kuruluşlar tarafından neden ücretli olarak verildiğidir. Ancak yine de firma politikası olarak amacımız her zaman son kullanıcıya, Drone yani diğer bir deyişle İnsansız Hava Aracı konusunda elimizden gelen azami imkan ile yardımcı olmayı sağlamaktır. Hal böyle olunca ücretsiz olarak sunulduğunda sektörün gelişmesine ve özellikle her daim gururla bahsettiğimiz, göğsümüzü kabartan, geleceğimizin teminatı olan ve çağıyla yarışan genç nesillerin "istikbal göklerdedir" düsturunu daha iyi anlayabilmelerini sağlayabilmek adına bu eğitimi ücretsiz vermeye karar verdik. Bu eğitim için sizden asla ve kat'a hiçbir ücret talep etmeyeceğiz.

Sivil Havacılık Kurumuna Ücret Ödenecek mi?

Sivil Havacılık bu ehliyet için sizden yada firmamızdan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ne siz, nede firmamız sizin bu ehliyetiniz için Sivil Havacılık Kurumu'na herhangi bir ücret ödemeyeceğiz. Ancak, bu durum güncellenen kanunlar nedeniyle ilerleyen dönemde değişecek olursa sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sizlerden ricamız ücretsiz olan bu eğitim konusunda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaması ve diğerlerinin sizi manipüle etmelerine izin vermemeniz.

İHA 0 Eğitimi Kaç Gün Sürüyor?

İHA 0 eğitimi sadece 1 iş günü sürmektedir. Dersliğimizde 1 gün için misafirimiz olarak sizlere vereceğimiz teorik eğitimle İHA 0 Ehliyetine Sahip olabilirsiniz.

Pratik Eğitimi Veriliyor mu?

Evet pratik eğitim veriyoruz. Bu eğitimi DJI Flight Simulator Enterprise ile VR gözlükler kullanılarak sunulmaktadır..

İHA Eğitimi Yaş Sınırı Var mı?

İHA 0 eğitimi için en az 12 yaşında, İHA 1 eğitimi içinse en az 15 yaşında olmalısınız.

Kayıt Sırasında Hangi Belgeler İsteniyor?

Kimliğiniz yanınızda bulundurmanız önem arzetmektedir. Eğer 18 Yaşında değilseniz, kayıt işlemleri sırasında birinci derecen bir yakınınızın size refakat ederek kaydınız sırasında hazır bulunması gerekir.

  • Adli Sicil Kaydı ( E-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilir. SHGM ye verilmek üzere, bu evrağı sadece kurs sırasında eğitmeninizin kontrol etmesi yeterlidir, size iade edilecektir)

Sivil Havacılık Sistemine Hangi Evrakları Yüklemem Gerekecek?

Bu evrakları kurs almaya gelirken getirmenize ihtiyaç bulunmamaktadır, eğitiminizi tamamladığınızda sivil havacılık sistemine yüklemeniz gereken evraklardır.

  • Sürücü Olur İbareli Sağlık Raporu (Aile Sağlığı Merkezlerinden Alınabilir)
  • Vesikalık Fotoğraf

Sivil Havacılık Yetkiniz Var mı?

Evet, HUBSAN TEKNOLOJİ VE TİCARET AŞ, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olup yetki numarası TR-E-IHA-33 dir.

Basılı Ehliyet Alabilir miyim?

Evet basılı ehliyet alabilirsiniz. Ehliyet ücreti Ankara için 149 TL olarak belirlenmiştir. Diğer şehirlerdeyse katılım ücreti alındığı için ehliyet için herhangi bir bedel talep edilmez. Katılım ücretleri sadece tutulan yerin finansmanı için kullanılmaktadır. Ayrıca sertifikaların dijital hallerinden ziyade basılı hallerini de talep etmeniz durumunda 2 adet sertifika ve 1 adet ehliyet için toplamda 149 TL lik ödeme yapmanız gerekir. Bu ücreti kaydınızı takiben dilerseniz kurs detaylarınızdan ödeyebilirsiniz.

Öğrenciler İçin Ek Fayda Sağlıyor musunuz?

Üniversitenizde düzenlenecek bir eğitim için ehliyet bedeliniz İHA 0 için 99 TL ve İHA 1 içinde 399 TL olacaktır. Ancak üniversitenizde düzenlenecek eğitim için katılım sayınız en az 10 kişi olmalıdır.

Ehliyetim kaç günde hazır olur?

Ehliyetiniz kursunuzu tamamladıktan sonra 15 gün içerisinde, kayıt formunda belirttiğiniz adresinize kargolanacaktır.

Kurs tarihini seçebilir miyim?

Müsait olan kurs tarihlerinden katılım tarihinizi kayıt sayfasından seçebilirsiniz. Her hafta 2 yada 3 adet İHA 0 eğitim kursumuz olacaktır, bu kurslardan size uygun olanı seçtikten sonra kaydınızı tamamlamanız yeterlidir.

Kayıt yaptırdıktan sonra katılım sağlamazsam ne olur?

Üzülerek belirtmeliyiz ki herhangi bir nedenle kursa katılım sağlamamanız durumunda ücretsiz eğitim hakkı için tekrar kayıt olma imkanınız olmayacaktır. Bu yüzden bu hakkınızı çok iyi değerlendirmelisiniz.

R/T Telsizle Haberleşme Kursunu da alabiliyor muyuz?

Evet bu kursu da bünyemizde sunmaktayız, İHA 0 eğitimlerinin son bölüm bunun için ayrılmıştır.

R/T Telsizle Haberleşme Kursu ücretli mi sunuluyor?

Hayır, bu kurs ücretsizdir.

R/T Telsizle Haberleşme Kursunu ne işe yarar?

Drone pilotunun cihazını havalimanlarının 5 NM – 9 KM yarıçapında uçurmak istemesi durumunda sahip olması talep edilen belgedir. Bu belgeye sahip olunmadan yapılan uçuşlarda kanuni yaptırımlar uygulanacaktır.

Ehliyetimi Kaybedersem Ne Olur?

Endişelenmeyin, her zaman yeni bir ehliyet talep edebilirsiniz.

İHA 0 Ehliyetimi İHA 1 Ehliyetine Yükseltebilir miyim?

Evet, İHA 0 Ehliyetinizi İHA 1 Ehliyetine yükseltebilirsiniz.

İHA 0 dan İHA 1 e Yükseltme işlemi için farklı bir kuruluştan hizmet alabilir miyim?

Tabiki alabilirsiniz, bu konuda kanuni bir sınırlama bulunmamaktadır.

Kurum içi eğitim alabilir miyiz?

Stratejik kurumlara ücretsiz olarak eğitim sunmaktayız. Ancak özel kuruluşlara sunacağımız kurum içi eğitimler ücretli olacaktır. Kurum personellerinin bireysel kayıt yaptırarak kursa katılmaları durumunda herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.