HUBSAN AŞ olarak kurulduğumuz günden itibaren son kullanıcının Drone ile olan bağını her zaman daha sağlam hale getirmeye çalışan adımlar attık.

İHA 0 Ticari Pilot eğitimlerini ücretsiz olarak sunmakla birlikte İHA 1 Ticari Pilot eğitimlerinde mümkün olan en uygun fiyat seviyesini sağlamaya çalışmaktayız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İHA 0 ile İHA 1 Arasındaki Fark nedir?

İHA 0 eğitimi aldığınızda, 500 gram ağırlığa sahip cihazlardan 4 kilogram ağırlığa kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz.

İHA 1 eğitimi aldığınızda, 4 kilogram ağırlığa sahip cihazlardan 25 kilogram ağırlığa kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz.

İHA 0 Neden Ücretsiz?

Bizce burada asıl sorgulanması gereken bu eğitimin diğer kuruluşlar tarafından neden ücretli olarak verildiğidir. Ancak yine de firma politikası olarak amacımız her zaman son kullanıcıya, Drone yani diğer bir deyişle İnsansız Hava Aracı konusunda elimizden gelen azami imkan ile yardımcı olmayı sağlamaktır. Hal böyle olunca ücretsiz olarak sunulduğunda sektörün gelişmesine ve özellikle her daim gururla bahsettiğimiz, göğsümüzü kabartan, geleceğimizin teminatı olan ve çağıyla yarışan genç nesillerin "istikbal göklerdedir" düsturunu daha iyi anlayabilmelerini sağlayabilmek adına bu eğitimi ücretsiz vermeye karar verdik. Bu eğitim için sizden asla ve kat'a hiçbir ücret talep etmeyeceğiz.

Sivil Havacılık Kurumuna Ücret Ödenecek mi?

Diğer eğitim kuruluşlarının "Sivil Havacılık Katkı Payı" adı altında bazı tutarlar telaffuz ettiklerini görmekteyiz. Sivil Havacılık bu ehliyet için sizden yada firmamızdan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ne siz, nede firmamız sizin bu ehliyetiniz için Sivil Havacılık Kurumu'na herhangi bir ücret ödemeyeceğiz. Ancak, bu durum güncellenen kanunlar nedeniyle ilerleyen dönemde değişecek olursa sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sizlerden ricamız ücretsiz olan bu eğitim konusunda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaması ve diğerlerinin sizi manipüle etmelerine izin vermemeniz.

İHA 0 Eğitimi Kaç Gün Sürüyor?

İHA 0 eğitimi sadece 1 iş günü sürmektedir. Çankaya/Ankara adresinde bulunan dersliğimizde 1 gün için misafirimiz olarak sizlere vereceğimiz teorik eğitimle İHA 0 Ehliyetine Sahip olabilirsiniz.

Pratik Eğitimi Veriliyor mu?

Sivil Havacılık kurumu, stratejik bir kaç kurum haricinde pratik eğitim verme konusunda hiçbir kurumu yetkilendirmemiştir. Bu yüzden ne yazıkki pratik eğitim veremiyoruz ancak simülatör ile kullanım konusunda çalışmalar yürüttüğümüzü bilmenizi isteriz.

İHA Eğitimi Yaş Sınırı Var mı?

İHA 0 eğitimi için en az 12 yaşında, İHA 1 eğitimi içinse en az 14 yaşında olmalısınız.

Kayıt Sırasında Hangi Belgeler İsteniyor?

Kimliğinizin bir nüshası ile iki adet vesikalık fotoğrafı yanınızda bulundurmanız yada sisteme yüklemeniz önem arzetmektedir. Eğer 18 Yaşında değilseniz, kayıt işlemleri sırasında birinci derecen bir yakınınızın size refakat ederek kaydınız sırasında hazır bulunması gerekir.

  • Kimlik Fotokopisi (Önlü Arkalı)
  • İki adet Fotoğraf
  • Adli Sicil Kaydı ( E-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilir. SHGM ye verilmek üzere )
  • B sınıfı sürücü olur sağlık raporu (Aile Hekiminden veya Sağlık Ocağından kolaylıkla alınabilir)

Sivil Havacılık Yetkiniz Var mı?

Evet, HUBSAN TEKNOLOJİ VE TİCARET AŞ, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olup yetki numarası TR-E-IHA-33 dir.

Basılı Ehliyet Alabilir miyim?

Evet basılı ehliyet alabilirsiniz. Ehliyet ücreti 76 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca sertifikaların dijital hallerinden ziyade basılı hallerini de talep etmeniz durumunda 2 adet sertifika ve 1 adet ehliyet için toplamda 99 TL lik ödeme yapmanız gerekir. Bu ücreti kaydınızı takiben dilerseniz kurs detaylarınızdan ödeyebilirsiniz.

Ehliyetim kaç günde hazır olur?

Ehliyetiniz 1 hafta içerisinde, kayıt formunda belirttiğiniz adresinize kargolanacaktır.

Kurs tarihini seçebilir miyim?

Müsait olan kurs tarihlerinden katılım tarihinizi kayıt sayfasından seçebilirsiniz. Her hafta 2 yada 3 adet İHA 0 eğitim kursumuz olacaktır, bu kurslardan size uygun olanı seçtikten sonra kaydınızı tamamlamanız yeterlidir.

Kayıt yaptırdıktan sonra katılım sağlamazsam ne olur?

Üzülerek belirtmeliyiz ki herhangi bir nedenle kursa katılım sağlamamanız durumunda ücretsiz eğitim hakkı için tekrar kayıt olma imkanınız olmayacaktır. Bu yüzden bu hakkınızı çok iyi değerlendirmelisiniz.

R/T Telsizle Haberleşme Kursunu da alabiliyor muyuz?

Evet bu kursu da bünyemizde sunmaktayız, İHA 0 eğitimlerinin son bölüm bunun için ayrılmıştır.

R/T Telsizle Haberleşme Kursu ücretli mi sunuluyor?

Hayır, bu kurs ücretsizdir.

R/T Telsizle Haberleşme Kursunu ne işe yarar?

Drone pilotunun cihazını havalimanlarının 5 NM – 9 KM yarıçapında uçurmak istemesi durumunda sahip olması talep edilen belgedir. Bu belgeye sahip olunmadan yapılan uçuşlarda kanuni yaptırımlar uygulanacaktır.

Ehliyetimi Kaybedersem Ne Olur?

Endişelenmeyin, her zaman yeni bir ehliyet talep edebilirsiniz.

İHA 0 Ehliyetimi İHA 1 Ehliyetine Yükseltebilir miyim?

Evet, İHA 0 Ehliyetinizi İHA 1 Ehliyetine yükseltebilirsiniz.

İHA 0 dan İHA 1 e Yükseltme işlemi için farklı bir kuruluştan hizmet alabilir miyim?

Tabiki alabilirsiniz, bu konuda kanuni bir sınırlama bulunmamaktadır.

Eğitimi sadece Ankara'da mı veriyorsunuz?

Evet, Şuan için eğitimi sadece Ankara'da veriyoruz. 400 kişiden fazla katılımın garanti edilmesi durumunda şehir dışı eğitimleri de gündemimize almaktayız.

Kurum içi eğitim alabilir miyiz?

Stratejik kurumlara ücretsiz olarak eğitim sunmaktayız. Ancak özel kuruluşlara sunacağımız kurum içi eğitimler ücretli olacaktır. Kurum personellerinin bireysel kayıt yaptırarak kursa katılmaları durumunda herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.