İHA UÇUŞA YASAK BÖLGELER LİSTESİ- DRONE UÇURABİLECEĞİMİZ YERLER 2020

İHA Uçuş Bölgeleri Haritası-Türkiye Geneli Drone Uçurabileceğimiz Yerler

Öncelikle çoğu drone severin sorduğu ve merak ettiği 500 Gram altı dronları SHGM Sistemine kayıt ettirebilir miyim ve nasıl uçuş izni alabilirim. SHGM sitesinde yer alan metin doğrultusunda;

Azami kalkış ağırlığı 500 gram altı olan insanız hava araçlarını (İHA) bu kapsamda tek yasal mevzuat olan “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” (SHT-İHA) kapsamının dışındadır ve bu talimatta belirtilen yükümlülüklere tabi değildir.

Yurt dışından satın aldığınız azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı insansız hava araçlarının gümrükten geçirilmesi için talimatın kapsamı dışında olduğu için SHGM tarafından ithal teknik uygunluk yazısı düzenlenmez ve düzenlenmesine gerek yoktur. Ayrıca bunun ile ilgili olarak 12.06.2017 tarihinde güncellenen SHT-İHA talimatının 6. Maddesi  5. Fıkrasında “Azami kalkış ağırlığı 500 gram ve altı olan İHA için kapsam dışı yazısı düzenlenmez” hükmü de bulunmaktadır. Bu nedenle azami kalkış ağırlığı 500 gram altı İHA’ların gümrükten ülkeye girişi esnasında Genel Müdürlüğün herhangi bir sorumluluğu bulunmuyor ve Genel Müdürlükçe teknik uygunluk ya da kapsam dışı yazısı düzenlenmemektedir.

Yurt içinde satın alınan azami kalkış ağırlığı 500 gram altı İHA’lar ile ilgili olarak, ilgili mevzuatımızın kapsamı dışında olduklarından kayıt ettirilmesine gerek yoktur ve İHA Kayıt Sisteminin diğer gereksinimlerine de tabi değillerdir.

Sonuç olarak 500 gram altı dronlar için ticari faaliyet yapmadıkça sportif amatör olarak herhangi bir kayıt kuyudat işlemine gerek yoktur gönül rahatlığı ile keyifli uçuşlar yapabilirsiniz.

Gelelim asıl konumuza Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından İHA sahiplerinin kırmızı ve yeşil bölgeleri görebilmeleri amacıyla İHA Uçuş Bölgeleri Haritası drone kullanıcılarının hizmetine sunuldu.

https://iha.shgm.gov.tr/public/login linkten İHA Kayıt Sistemine bireysel kayıt yapıldıktan sonra  “İşlemler” —-> “Uçuş Bölgeleri Haritası” menüsünden şehir bazlı uçuş bölgeleri haritasına ulaşabilirsiniz. Drone sahipleri kırmızı ve yeşil bölgeleri il bazında buradan görebilir.

drone uçurmanın yasak olduğu yerler

İHA yeşil alan Haritası

Yukarıda olduğu gibi kırmızı alan üzerinde yeşil alanlar Bursa’da olduğu gibi görmeye başlayacağız.

İHA UÇUŞA YASAK BÖLGELER LİSTESİ- DRONE UÇURABİLECEĞİMİZ YERLER 2020” konusuna 60 yorum yapılmış

 1. 500 gr altı drone için sghm sitesinden haritada Köyde kendi arazimizi kırmızı alan olarak gösteriyor. Samsun çarşamba karabahçe köyü. Kendi arazimde uçuramayacak mıyım? Nasıl bir prosedür izlemeliyim bilgi verebilirseniz memnun olurum.

  1. kendi mülkünüzde özel çekim yapabilirsiniz nfz yani none flight zone olarak geçiyorsa maalesef izinsiz uçuş yapamazsınız

    1. kırmızı bölgede izinsiz drone kullanamıyoruz maalesef izin SHGM sitesinden kendi hesabın ile alabilirsin

  1. önce ili seçin daha sonra haritadan yakınlaştırarak ilerleyin bulunduğunuz ilçeyi görebilirsiniz

 2. Gaziantep’de yaşıyorum. Dji mavic mini kullanmaya yeni başladım. Şehir merkezine yakın bir bölgede askeriye kışla var. Ve shgm sitesinde uçuş haritasında kırmızı olarak gösterilmemiş. Evim ise askeri alana 1 km den daha az mesafede. Drone kaldırma konusunda haritalarda eksik işaretleme söz konusu olabilir mi? Aynıbnoktada şehir manzarası uçuşu için izine tabi olur muyum acaba? Riskli uşuş yapmak istemiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. merhaba mavic mini modeli 249 gram olduğu için sivil havacılık kaydı gerektirmez yeşil alanlarda çok rahat izin almadan kullanabilirsiniz kırmızı alanlarda uçuş izni olmadan uçuramazsınız gel gelelim 500 gram altı olduğu için kayıt olmadığından izin alma ihtimalinizde bulunmuyor. Uçuş bölgesi kırmızı gözükmüyor ise ve tereddütünüz var ise ekran görüntüsü alın çantanızda taşıyın ve kesinlikle kolluk kuvvetlerine uçuş öncesi bilgi verin

 3. Merhaba,

  Uçuş için izin yeşil olarak belirtilen alanlar içinde izin verilmiyor, kısacası İstanbul’da drone uçurmak her yerde yasak..

 4. Merhaba sivil havacılığın kendi sitesinde yer alan haritada (Mersin) yeşil alanlar çok kısıtlı olduğu İçin Kırmızı yada yeşil alanların dışında kalan Nötr alanlarda 500 gr altındaki dronları uçurabilir miyiz ?

  1. kırmızı alanın dışında hem 500gram üstü hem altı drone modelini kullanabilirsiniz sorun olmaz

  1. İHA-0 0-4kg arasındaki Dronları kapsar ve 12 yaşından büyük olanlar alabilir.
   İHA-1 ise 0-25kg arasındaki Dronları kapsar ve 15 yaşından büyük olanlar alabilir.

 5. Merhabalar, ben shgm ye üyeyim ancak bahsettiğiniz uçuş bölgeleri haritasında uçuşa yasak bölgeleri şehrimi seçmeme rağmen göremiyorum. Görebilmem için pilot kayıt başvurusu mu yapmam gerekiyor bilginiz var mı?

 6. Merhaba şunu sormam gerekiyor.500 gr altı mavic air sahibiyim.Dronu yeni aldım. Kayıt yapmalımıyım eğer yapmama gerek yoksa izin alma durumunu bir kaydım olmadan nasıl gerçekleştirebilirim. Drone uçurabilmek için kaymakamlık veya polis şubelerinden detaylı bilgi alabiliyormuyuz.

  1. merhaba 500 gram altı drone modellerini SHGM sistemine kayıt edemezsiniz bu nedenlede kırmızı bölgede izin alamazsınız

  1. SHGM sayfasında Uçuş Bölgeleri haritasından yeşil olan alanlarda uçabilirsiniz tabi bulabilirseniz 🙂

 7. şimdi yeşil alanda veya kırmızı olmayan alanda phantom 4 proyu kendi şahsi hobi çekimlerimde kullanırsam iha ehliyeti almam gerekir mi gerekmez mi kırmızı bölgede uçmayacam zaten

  1. Gerekmez ticari amaçlı kullanacaksan iha0 ehliyeti almak zorundasın hobi amaçlı kullanım icin ehliyet gerekmemektedir.

 8. Merhaba,

  1.öncelikle uçuş bölgesi haritası çalışmamaktadır. Bütün browserlarda denedim.
  2. 500gr altı için mektup yoluyla izin alınabilmektedir. 1 tane örnek yapabilir misiniz ?
  3. bu iş böyle ne olacak ? Herkes kaçak mı uçuyor ?

  1. merhaba sırasıyla 🙂

   1. an itibari ile girdim uçuş bölgeleri haritası aktif olarak çalışıyor.

   2. 500 gr altı İHA’lar için;

   a-sportif uçacaksan herhangi bir form doldurmana gerek yok

   b-ama ticari uçacak isen hava aracı ve pilot kayıt zorunluluğu olmamakla birlikte, yapılacak ticari uçuşların uçuş emniyeti ile
   can ve mal güvenliğine etkisine ilişkin değerlendirmelerin yapılabilmesi teminen İHA uçuşunun
   gerçekleştirileceği sahanın ilgili kurumlarla koordinasyonun yapılabilmesi için 10 iş günü
   öncesinden Genel Müdürlüğe İHA Uçuş İzni Talep Formu meşhur FR 19 ile başvuru yapılır. .
   ben genellikle yazarım çok faaliyete dökemem ama Hubsan İHA eğitimlerinde bunların hepsini anlatıyor dilersen katıl hemde ücretsiz ufkun genişler 🙂

   3. facebook gruplarında okuduklarını çok dikkate alma yasal mevzuat kapsamında çok rahat uçabilirsin kaçak göçek iş yapmana gerek yok keyif verecek bir hobi keyfini kaçırmasın izin almak zor ama imkansız değil ben Anıtkabir için 4 tane izin talep ettim nihayete erdiremedim en son Anıtkabir komutanına kadar gitti bizim elimizde drone çekimleri var onları kullanın dedi 🙂 yani sonuçta hava çekimimiz oldu, uçuş bölgeleri haritası sürekli güncelleniyor kırmızı alanlarda yeşil alanlar görebiliyoruz, belediyeler bu konuda aktif çalışıyor ilgili birime yeşil alan olmasını istediğin alanları bildirebilirsin seninde bir katkın olur

   1. Yeşil alan olması konusunda nasıl bir yol izleyebileceğimizi daha açık anlatırsan sevinirim iyi çalışmalar.

    1. malum covid sebebi ile bu aralar askıya alınmış olabilir ama belediyeler özel yeşil alanlar için çalışmalar yapıyor her belediye kendi bölgesinde droneseverlerin drone uçuracağı yeşil alan planlaması yapıyor

 9. 500 gr altı için shgm’ye kayıt olamadığımız için kırmızı bölgede uçamazsınız demişsiniz ama dji mavic mini sahibiyim ve dji o bölgelerde uçmama izin vermiyor izin alıp bize gönderirseniz izin veririm diyor, bu halde nasıl izin alacağız.
  ikinci olarak elimizde 500 gr üstü drone olsa shgm’ye kayıt yaptıktan sonra kırmızı bölge için nasıl izin almamız gerekir?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. merhaba

   1- DJI’n izin verip vermemesi çokta önemli bir durum değil önemli olan SHGM ve Mülki idare, NFZ zone kısıtlaması sadece DJI modellerinde var diğer modellerde NFZ kısıtlaması yok

   2-gram farketmeksizin sportif ve amatör amaçla gerçekleştirilecek uçuşlarda, kurallara uyulmak kaydı ile, serbest (yeşil) bölgelerde SHGM tarafından uçuş izni Kayıt sistemi tarafından otomatik verilir. Bu sınıflar için mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından yasaklanan yer ve zamanlarda uçuş yapmak yasaktır.
   kırmızı bölgelerde yapılacak her türlü uçuşlarda ise 10 iş günü
   öncesinden gerekçesi ile birlikte Genel Müdürlük resmi internet sayfasında yer alan İHA Uçuş
   İzni Talep Formu ile başvuru yapılır.
   İzne tabi bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda ise 5 iş günü öncesinden Genel
   Müdürlük tarafından oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden başvuru yapılır.

 10. Sizin gösterdiğiniz haritalarda “İstanbul haritasından bahsediyorum” yeşil bölge yok.Kırmızı alan dışında kalan yerler yeşil bölge değil normal alan olarak görünüyor.Eğer yeşil bölgeler neresi derseniz eğer, Bursa – Bandırma bölgesinde çok ufak tefek yemyeşil alan ile sınırlandırılmış alanlar var.SHGM’nün bahsettiği yeşil bölge oralar.

  Benim sorum ise o bahsettiğim ne yeşil ne kırmızı olan yerler ile ilgili. Oralarda 500 gram altı olan Mavic Air aracımı uçurmam için yine de izin gerekiyor mu veya kolluk kuvvetlerine bildirmem gerekiyor mu?

  1. mavic air 500 gram altı olduğu için sportif amaçla yapılacak uçuşta herhangi sorun yok ama ne yeşil ne kırmızı olan alanlar büyük bir handicap SHGM’ye sorduğunda net bir cevap alamıyorsun ne uç ne uçma bilgisi mevcut bence her uçuş öncesi mutlaka uçuş mahalininin sorumlusu kolluk kuvvet ile görüş ve onların onayını al.

 11. BENİM MERAK ETTİĞİM KONU SGHM SİTESİNDEKİ UÇUŞ HARİTASINDA KIRMIZI VE YEŞİL BÖLGENİN DIŞINDAKİ YERLERDE 500G ALTI İZİNSİZ UÇUŞ YAPSAK CEZA VB SIKINTI YAŞARMIYIZ.

  1. o bölgeler hakkında net bilgi bulunmamak ile birlikte ticari olmayacaksa kalabalık veya çok kalabalık bölgede değilse sorun yaşayacağınızı sanmıyorum

 12. Merhaba 500 gr altı uçurma yaşı kaçtır? Sadece haritayı görmek için kayıt yaptırmak paralı mıdır?

  1. merhaba iha.shgm.gov.tr adresine girerek ücretsiz kayıt olabilirsin 13 yaş üstü olman yeterlidir, 500 gram altı kullanmak için herhangi bir yaş sınırı olmamakla beraber 13 yaş altındaysan ebeveyn gözetiminde uçurman faydalı oalcaktır.

 13. Merhaba,
  400, 450 gram arası drone almayı planlıyorum sadece doğayı yukarıdan seyretmek amaçlı, bunun için kurslara girmem ve ehliyet almam gerekiyor mu?

  1. merhaba 500 gram altı drone modelleri içi ticari uçmayacaksanız kurs veya ehliyet almanıza gerek yoktur

 14. Henüz bir drone sahibi değilim. 500 gr altında bir tane alıp eğlenmek için hobi amaçlı uçurmayı istiyorum. Almadan önce uçuş bölgeleri haritasından çevremde nerelere gidip uçurabilirim bakmayı istedim. Fakat haritada ne kırmızı ne de yeşil bölge yüklenmedi. Örneğin havaalanına gittim haritada. Normalde kırmızı olması lazım. hiçbir renk yok.
  Farklı tarayıcılardan denedim, telefondan denedim. Yüklenmiyor. Siz nasıl görüyorsunuz bu bölgeleri?

  1. merhaba 500 gram altındaki drone modelleri için izin almanıza gerek yok, SHGM iha kayıttan kayıt oluşturduğunuzda uçuş bilgileri haritasında şehir izmir’i seçerek bölgeleri görebilirsiniz.

 15. Eskişehirde oturuyorum. Drone almayı düşünüyordum Bi haritaya bakayım dedim bütün şehir kırmızı bölge.Şehir sınırlarında yeşil bölge göremedim. En yakın renksiz bölge(yeşil değil renksiz bölge) 22km evime. Kırmızı bölgelerde de izin alarak uçuş yapabilirmiyim? Diğelim izin aldım izni nasıl veriyorlar ? satt 10.00il13.00 arası uçurabilirsin mi diyorlar? Nasıl oluyor yardımcı olursanız sevinirim.

 16. merhaba, ben yakın bir zamanda iha-0 a tabi olan mavic 2 pro alacağım. istanbulda yaşıyorum farkettiyseniz istanbulda hiç yeşil biryer yok. şimdi ben amatör ehliyet alıp uçurabilirmiyim. birde mesela taksim meydanı kalabalık biyer orada bir çekim yapmak içinde izin büyük bi ihtimal gerekiyor onun için ticari ehliyete ihtiyaç varmı ?

 17. Merhaba,
  shgm tarafına şu soruyu ilettim, Köyde dağda, derede kullanım için izin gereklimi şeklinde sorumu ilettim.”500 gr altı İHA’larla sportif ve amatör amaçlı gerçekleştirilecek uçuşlar için serbest bölgeler (yeşil) kullanılmalıdır.” yanıtını verdiler ve yeşil alan görmediğini yerler için form-19 u yönlendirdi izin alınması gerektiğini ilettiler.
  Maalesef yeşil alan göremedim. İleride renksiz olan bölgeler yeşil alana döner mi ? baktığım arazi ne yeşil ne kırmızı.

  1. shgm sitesinde Serbest bölge (yeşil) dışında kalan tüm bölgelerde, İHA uçurmak için uçuş izni alınması zorunludur. Uçuş izni almak isteyenlerin öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. ibare var bende yeni denk geldim eğer yeşil bölge değilse uçuş izni olmadan uçmak için form-19’u doldurmamız gerekiyormuş.

 18. Merhaba – SHGM sitesinde 500gr alti IHA lar ile ilgili asagidaki yonlendirme gozukuyor. Istanbul’da ornegin mulki amir kimdir – ornek Kadikoy, Sariyer’de cekim icin? Ucus yapilacak yerin bagli oldugu kaymakam veya vali mi? Bilgi vermek ne sekilde yapilmalidir?
  Baska bir yerde de ‘kolluk guclerine’ bilgi verin diye yazmis. Burada tam olarak muhattap kimdir? En yakin karakola mi gitmek gerekiyor resmi bir yazi ile?
  Yine asagida, 2.cumlede ise 500gr alti ve kirmizi bolge icin SHGM ne basvuru yapilmasi gerekiyor denmis. 500gr alti IHAyi resmi olarak kayit etmeden, izin basvurusu yapmak nasil mumkun olabilir? Tesekkurler.


  1-Azami Kalkış Ağırlığı 500 gr. Altı İHA sahipleri yeşil bölgelerde mülki idare amirliğine bilgi vererek uçuş gerçekleştirebilirler.
  2-Yeşil bölge haricinde ise uçuş izin başvuru formu ile resmî olarak Genel Müdürlüğümüze başvuru yapabilirler.

 19. Merhaba.Xiaomi mi 4k drone için her uçuştan önce izin almalı mıyım?(drone 500gr 4kg arasında)

 20. Haritayı görmek için illa kayıt olmak zorundamıyız. Kayıt olmadan nasıl göre biliriz yeşil ve kırmızı alanları

 21. Drone alıcağım ama almadan kayıt yaptırmadan bazı şeyleri öğrenmem lazım
  Farzedelim amatör sportif iha 0 ehliyet kaydımı shgm den aldım
  Cihazım 500 gr üzeri ve shgm kaydı yapıldı bu da tamam
  Ben yalovada oturuyorum amatör uçuş için izin kaydı açtığım zaman boş alan (ne yeşil ne kırmızı)
  Ve kırmızı alanlarda uçuş izni almak ne kadar zor ,sonuçta 10 bin lira bir para harcayacağım
  Sizin cevabınız bana ve benim gibi tereddüt içinde olanlara bu konuda karar vermemizi sağlayacak
  Son haritada baktığımda köy kırmızı alanın dışındayken bir günde kırmızı alan olmuş
  Ben orman yayla çekeceğim işler dıştan göründüğü gibi değilse eğer 3 günlük cihazlarını internet ortamında satan kişiler arasına katımak istemiyorum şimdiden teşekkür ederim

 22. İstanbul da yeşil alan nerede var baktığımda her yer kırmızı alan İstanbul da uçuş yapmak imkansız yeşil alan hiç yok sadece kırmızı olmayan renksiz alanlar var.

  1. yeşil alan yoksa uçuş yapamazsınız son güncelleme bu şekilde renksiz alanlar için görüş belirtmemiş Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

 23. Tüm araştırmalarım ve okuduklarıma göre işin özeti şu
  devlet kontrolsüz amatör kullanıcılara sıcak bakmıyor
  Bu drone işi amatör sportif işi değil ,ticari profesyonel kullanıcı işi hatta onlar için bile prosedür Çok zor
  sigorta yapıcaksın 10 gün evvel izin isteyeceksin bekleyeceksin hadi izin aldın diyelim
  ne göresin ,o gün hava yağışlı veya çok rüzgarlı hadi bir daha izin isteyeceksin 10-15 gün bekleyeceksin
  Ya ben dağ taş orman göl deniz çekiceğim yok hayır çekemezsin kırmızı alan olmasa dahi izin almalısın veya küçük sınırlı yeşil alanlara gitmelisin bu yeşil alanlar bazı vilayetlerde yok
  Şehirler arası yol yapman lazım
  İyiki küçükken uçurtma uçurup hevesimi almışım
  Durumu iyi ve drona meraklanan insanlar bu cihazları bir merak alıp onca döviz kaybına yol açarken
  Evlerini kullanılamayan drone mezarlıklarına çeviriyorlar

  1. Çok güzel yorumladin 👏 bak ben bir drone kullanıcısı olarak en yakında satışa koycam.. bıktırdı artık tamam düzenlemeler olsun karsiy değilim ama neyse artık!

 24. Uzman görüşlerinden benim anladığım şu
  Taşlar yerine oturuncaya kadar
  Uçun ,kimseye görünmeyin şikayet almayın dikkatli olun keyfinize bakın

 25. Şu anda haritaya bakıyorum. Örnek Konya ilinde hiç yeşil alan yok. Hatta birçok ile baktım yeşil alan yok. Bu yani uçmayın almayın satmayın demek mi oluyor. Adamlar yurt dışında kendi garajlarında uçak yapıp hobi havaalanından kalkıp pikniğe kenfi yaptığı uçakla gidiyor. Havacılık bu kadar rahat kolay ulaşılabilirken bizde 500gr lık drone bile uçurmak yasak. Vay ki ne vay.

 26. şimdi şunu bilmekte fayda var.tabiki istanbulda bir çok yer kırmızı ve uçuş için izin almak gerekiyor.ama şunuda düşünmek lazım.eğer devlet deseydi ki tamam uçurun ama kurallara dikkat edin.devlet kurumları ve havaalanlarını yakınında uçmayın dese.bu illaki göz ardı edilecek bir çok kişi nasıl olsa devlet izin verdi diyip rahat rahat uçurup olmadık yerlerde uçururacaklardı.en azından şu covid olayına bakın.hastalık görülme oranı düşünce,halkımızın çoğu işi serdi.sokaklara bakıyorum maskesiz gezenler çoğaldı.sosyal mesafeye zaten çok dikkat edilmiyordu.şuanda hiç dikkat edilmiyor.yani kimse kızmasın ama bizim milletimiz suistimal konusunda çok iyi..bu drone olayıda böyle…evet başta dediğim gibi istanbulda drone uçurmak yasak.ama bu yasak dediğim gibi bir takım suistimallerin önüne geçmek için genel olarak alınmış bir kural.yani en ufak bir açık kapı bıraklsaydı.gökyüzünde kuştan çok drone görürdük…yani siz mesela istanbulda gittiniz etrafında hiç havaalanı ,ev ,devlet kurumu binası,yada askeriye olmayan bir göl yada bir yeri çekeceksiniz eğer orada bir güvenlik görevlisi yada sizi şikayet edebilecek birisi olmasın siz burada çekiminizi yaparsınızz.ha tabiki bu yaptığınız yasak mı yasak…ama suç işlemiyorsunuz sonuçta.suç ayrı bir şey suç olayunda bunu yapan ne zaman olursa olsun yakalaırsa cezayı yer..eğer yakalmandığnız sürece kimse sizin peşinize düşüp size ceza yazmak için uğraşmaz.ama mesela gittiniz beştepenin üstünde uçurdunuz bu gölde izinsiz uçurmak gibi değil.burda işlenen bir suç var.yani bu şekilde uçurduğun taktirde devlet senin peşine düşer isterse 3 ay sonra isterse 3 sene sonra tespit etsin sana cezayı keseceği gibi içeri tıkar….iki durum çok farklı….yani uzun lafın kısası uçacağınız yerde ne devleti ne insanları tehdit edecek bir durum oluşturmayın.ama tabiki bu söylediklerimde yanlış anlaşılmasın gidin buralarda uçurun demiyorum.ama yinede yakalandığınızda neresi olursa olsun eğer uçuş izniniz de yoksa cezayı yiyebilirsiiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir