İHA UÇUŞA YASAK BÖLGELER LİSTESİ- DRONE UÇURABİLECEĞİMİZ YERLER 2020

İHA Uçuş Bölgeleri Haritası-Türkiye Geneli Drone Uçurabileceğimiz Yerler

Öncelikle çoğu drone severin sorduğu ve merak ettiği 500 Gram altı dronları SHGM Sistemine kayıt ettirebilir miyim ve nasıl uçuş izni alabilirim. SHGM sitesinde yer alan metin doğrultusunda;

Azami kalkış ağırlığı 500 gram altı olan insanız hava araçlarını (İHA) bu kapsamda tek yasal mevzuat olan “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” (SHT-İHA) kapsamının dışındadır ve bu talimatta belirtilen yükümlülüklere tabi değildir.

Yurt dışından satın aldığınız azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı insansız hava araçlarının gümrükten geçirilmesi için talimatın kapsamı dışında olduğu için SHGM tarafından ithal teknik uygunluk yazısı düzenlenmez ve düzenlenmesine gerek yoktur. Ayrıca bunun ile ilgili olarak 12.06.2017 tarihinde güncellenen SHT-İHA talimatının 6. Maddesi  5. Fıkrasında “Azami kalkış ağırlığı 500 gram ve altı olan İHA için kapsam dışı yazısı düzenlenmez” hükmü de bulunmaktadır. Bu nedenle azami kalkış ağırlığı 500 gram altı İHA’ların gümrükten ülkeye girişi esnasında Genel Müdürlüğün herhangi bir sorumluluğu bulunmuyor ve Genel Müdürlükçe teknik uygunluk ya da kapsam dışı yazısı düzenlenmemektedir.

Yurt içinde satın alınan azami kalkış ağırlığı 500 gram altı İHA’lar ile ilgili olarak, ilgili mevzuatımızın kapsamı dışında olduklarından kayıt ettirilmesine gerek yoktur ve İHA Kayıt Sisteminin diğer gereksinimlerine de tabi değillerdir.

Sonuç olarak 500 gram altı dronlar için ticari faaliyet yapmadıkça sportif amatör olarak herhangi bir kayıt kuyudat işlemine gerek yoktur gönül rahatlığı ile keyifli uçuşlar yapabilirsiniz.

Gelelim asıl konumuza Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından İHA sahiplerinin kırmızı ve yeşil bölgeleri görebilmeleri amacıyla İHA Uçuş Bölgeleri Haritası drone kullanıcılarının hizmetine sunuldu.

https://iha.shgm.gov.tr/public/login linkten İHA Kayıt Sistemine bireysel kayıt yapıldıktan sonra  “İşlemler” —-> “Uçuş Bölgeleri Haritası” menüsünden şehir bazlı uçuş bölgeleri haritasına ulaşabilirsiniz. Drone sahipleri kırmızı ve yeşil bölgeleri il bazında buradan görebilir.

drone uçurmanın yasak olduğu yerler

İHA yeşil alan Haritası

Yukarıda olduğu gibi kırmızı alan üzerinde yeşil alanlar Bursa’da olduğu gibi görmeye başlayacağız.

İHA UÇUŞA YASAK BÖLGELER LİSTESİ- DRONE UÇURABİLECEĞİMİZ YERLER 2020” konusuna 125 yorum yapılmış

 1. 500 gr altı drone için sghm sitesinden haritada Köyde kendi arazimizi kırmızı alan olarak gösteriyor. Samsun çarşamba karabahçe köyü. Kendi arazimde uçuramayacak mıyım? Nasıl bir prosedür izlemeliyim bilgi verebilirseniz memnun olurum.

  1. kendi mülkünüzde özel çekim yapabilirsiniz nfz yani none flight zone olarak geçiyorsa maalesef izinsiz uçuş yapamazsınız

    1. kırmızı bölgede izinsiz drone kullanamıyoruz maalesef izin SHGM sitesinden kendi hesabın ile alabilirsin

     1. başlangıç amatör drone tabiki sürebilirsin hatta 13 yaşında drone ehliyeti bile alabilirsin 🙂 ağaç küçükken eğilir drone hobisi keyifli ve önemli bir aktivite başlarsan kesinlikle arkasını bırakma

     2. Madem 500 gr altı dronlar SHGM talimatları kapsamında değil, neden uçurulmasın ? Talimatlarda yazılı tüm yasaklar 500 gr üstü için !!!

  1. önce ili seçin daha sonra haritadan yakınlaştırarak ilerleyin bulunduğunuz ilçeyi görebilirsiniz

 2. Gaziantep’de yaşıyorum. Dji mavic mini kullanmaya yeni başladım. Şehir merkezine yakın bir bölgede askeriye kışla var. Ve shgm sitesinde uçuş haritasında kırmızı olarak gösterilmemiş. Evim ise askeri alana 1 km den daha az mesafede. Drone kaldırma konusunda haritalarda eksik işaretleme söz konusu olabilir mi? Aynıbnoktada şehir manzarası uçuşu için izine tabi olur muyum acaba? Riskli uşuş yapmak istemiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. merhaba mavic mini modeli 249 gram olduğu için sivil havacılık kaydı gerektirmez yeşil alanlarda çok rahat izin almadan kullanabilirsiniz kırmızı alanlarda uçuş izni olmadan uçuramazsınız gel gelelim 500 gram altı olduğu için kayıt olmadığından izin alma ihtimalinizde bulunmuyor. Uçuş bölgesi kırmızı gözükmüyor ise ve tereddütünüz var ise ekran görüntüsü alın çantanızda taşıyın ve kesinlikle kolluk kuvvetlerine uçuş öncesi bilgi verin

  2. Üstadim sorum şu istanbul da , mahallemde mavic air kirmizi bolge gozukuyor, ancak arkadasimda mavic air mini var onda full yesil, benim dronenin pervane bile donmuyor , arkadas ucuruyor 🙂 sebeb ne olaaki 🙂

   1. merhaba ilk defa böyle bir hata duydum ekranda aldığınız hata kodu veya yazıları paylaşabilirmisiniz.

 3. Merhaba,

  Uçuş için izin yeşil olarak belirtilen alanlar içinde izin verilmiyor, kısacası İstanbul’da drone uçurmak her yerde yasak..

 4. Merhaba sivil havacılığın kendi sitesinde yer alan haritada (Mersin) yeşil alanlar çok kısıtlı olduğu İçin Kırmızı yada yeşil alanların dışında kalan Nötr alanlarda 500 gr altındaki dronları uçurabilir miyiz ?

  1. kırmızı alanın dışında hem 500gram üstü hem altı drone modelini kullanabilirsiniz sorun olmaz

   1. None zone yani kırmızıda değil yesilde değil o bölgede izin almadan uçurma şansımız varmıdır?

  1. İHA-0 0-4kg arasındaki Dronları kapsar ve 12 yaşından büyük olanlar alabilir.
   İHA-1 ise 0-25kg arasındaki Dronları kapsar ve 15 yaşından büyük olanlar alabilir.

 5. Merhabalar, ben shgm ye üyeyim ancak bahsettiğiniz uçuş bölgeleri haritasında uçuşa yasak bölgeleri şehrimi seçmeme rağmen göremiyorum. Görebilmem için pilot kayıt başvurusu mu yapmam gerekiyor bilginiz var mı?

 6. Merhaba şunu sormam gerekiyor.500 gr altı mavic air sahibiyim.Dronu yeni aldım. Kayıt yapmalımıyım eğer yapmama gerek yoksa izin alma durumunu bir kaydım olmadan nasıl gerçekleştirebilirim. Drone uçurabilmek için kaymakamlık veya polis şubelerinden detaylı bilgi alabiliyormuyuz.

  1. merhaba 500 gram altı drone modellerini SHGM sistemine kayıt edemezsiniz bu nedenlede kırmızı bölgede izin alamazsınız

  1. SHGM sayfasında Uçuş Bölgeleri haritasından yeşil olan alanlarda uçabilirsiniz tabi bulabilirseniz 🙂

 7. şimdi yeşil alanda veya kırmızı olmayan alanda phantom 4 proyu kendi şahsi hobi çekimlerimde kullanırsam iha ehliyeti almam gerekir mi gerekmez mi kırmızı bölgede uçmayacam zaten

  1. Gerekmez ticari amaçlı kullanacaksan iha0 ehliyeti almak zorundasın hobi amaçlı kullanım icin ehliyet gerekmemektedir.

 8. Merhaba,

  1.öncelikle uçuş bölgesi haritası çalışmamaktadır. Bütün browserlarda denedim.
  2. 500gr altı için mektup yoluyla izin alınabilmektedir. 1 tane örnek yapabilir misiniz ?
  3. bu iş böyle ne olacak ? Herkes kaçak mı uçuyor ?

  1. merhaba sırasıyla 🙂

   1. an itibari ile girdim uçuş bölgeleri haritası aktif olarak çalışıyor.

   2. 500 gr altı İHA’lar için;

   a-sportif uçacaksan herhangi bir form doldurmana gerek yok

   b-ama ticari uçacak isen hava aracı ve pilot kayıt zorunluluğu olmamakla birlikte, yapılacak ticari uçuşların uçuş emniyeti ile
   can ve mal güvenliğine etkisine ilişkin değerlendirmelerin yapılabilmesi teminen İHA uçuşunun
   gerçekleştirileceği sahanın ilgili kurumlarla koordinasyonun yapılabilmesi için 10 iş günü
   öncesinden Genel Müdürlüğe İHA Uçuş İzni Talep Formu meşhur FR 19 ile başvuru yapılır. .
   ben genellikle yazarım çok faaliyete dökemem ama Hubsan İHA eğitimlerinde bunların hepsini anlatıyor dilersen katıl hemde ücretsiz ufkun genişler 🙂

   3. facebook gruplarında okuduklarını çok dikkate alma yasal mevzuat kapsamında çok rahat uçabilirsin kaçak göçek iş yapmana gerek yok keyif verecek bir hobi keyfini kaçırmasın izin almak zor ama imkansız değil ben Anıtkabir için 4 tane izin talep ettim nihayete erdiremedim en son Anıtkabir komutanına kadar gitti bizim elimizde drone çekimleri var onları kullanın dedi 🙂 yani sonuçta hava çekimimiz oldu, uçuş bölgeleri haritası sürekli güncelleniyor kırmızı alanlarda yeşil alanlar görebiliyoruz, belediyeler bu konuda aktif çalışıyor ilgili birime yeşil alan olmasını istediğin alanları bildirebilirsin seninde bir katkın olur

   1. Yeşil alan olması konusunda nasıl bir yol izleyebileceğimizi daha açık anlatırsan sevinirim iyi çalışmalar.

    1. malum covid sebebi ile bu aralar askıya alınmış olabilir ama belediyeler özel yeşil alanlar için çalışmalar yapıyor her belediye kendi bölgesinde droneseverlerin drone uçuracağı yeşil alan planlaması yapıyor

   2. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün şikayeti üzerine, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde insansız hava aracı (drone) uçuran Aspet M. hakkında, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçundan Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, beraat kararı ile sonuçlandı.

 9. 500 gr altı için shgm’ye kayıt olamadığımız için kırmızı bölgede uçamazsınız demişsiniz ama dji mavic mini sahibiyim ve dji o bölgelerde uçmama izin vermiyor izin alıp bize gönderirseniz izin veririm diyor, bu halde nasıl izin alacağız.
  ikinci olarak elimizde 500 gr üstü drone olsa shgm’ye kayıt yaptıktan sonra kırmızı bölge için nasıl izin almamız gerekir?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. merhaba

   1- DJI’n izin verip vermemesi çokta önemli bir durum değil önemli olan SHGM ve Mülki idare, NFZ zone kısıtlaması sadece DJI modellerinde var diğer modellerde NFZ kısıtlaması yok

   2-gram farketmeksizin sportif ve amatör amaçla gerçekleştirilecek uçuşlarda, kurallara uyulmak kaydı ile, serbest (yeşil) bölgelerde SHGM tarafından uçuş izni Kayıt sistemi tarafından otomatik verilir. Bu sınıflar için mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından yasaklanan yer ve zamanlarda uçuş yapmak yasaktır.
   kırmızı bölgelerde yapılacak her türlü uçuşlarda ise 10 iş günü
   öncesinden gerekçesi ile birlikte Genel Müdürlük resmi internet sayfasında yer alan İHA Uçuş
   İzni Talep Formu ile başvuru yapılır.
   İzne tabi bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda ise 5 iş günü öncesinden Genel
   Müdürlük tarafından oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden başvuru yapılır.

 10. Sizin gösterdiğiniz haritalarda “İstanbul haritasından bahsediyorum” yeşil bölge yok.Kırmızı alan dışında kalan yerler yeşil bölge değil normal alan olarak görünüyor.Eğer yeşil bölgeler neresi derseniz eğer, Bursa – Bandırma bölgesinde çok ufak tefek yemyeşil alan ile sınırlandırılmış alanlar var.SHGM’nün bahsettiği yeşil bölge oralar.

  Benim sorum ise o bahsettiğim ne yeşil ne kırmızı olan yerler ile ilgili. Oralarda 500 gram altı olan Mavic Air aracımı uçurmam için yine de izin gerekiyor mu veya kolluk kuvvetlerine bildirmem gerekiyor mu?

  1. mavic air 500 gram altı olduğu için sportif amaçla yapılacak uçuşta herhangi sorun yok ama ne yeşil ne kırmızı olan alanlar büyük bir handicap SHGM’ye sorduğunda net bir cevap alamıyorsun ne uç ne uçma bilgisi mevcut bence her uçuş öncesi mutlaka uçuş mahalininin sorumlusu kolluk kuvvet ile görüş ve onların onayını al.

 11. BENİM MERAK ETTİĞİM KONU SGHM SİTESİNDEKİ UÇUŞ HARİTASINDA KIRMIZI VE YEŞİL BÖLGENİN DIŞINDAKİ YERLERDE 500G ALTI İZİNSİZ UÇUŞ YAPSAK CEZA VB SIKINTI YAŞARMIYIZ.

  1. o bölgeler hakkında net bilgi bulunmamak ile birlikte ticari olmayacaksa kalabalık veya çok kalabalık bölgede değilse sorun yaşayacağınızı sanmıyorum

  2. ADAM HAVALİMANINDA UÇURMUŞ
   Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün şikayeti üzerine, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde insansız hava aracı (drone) uçuran Aspet M. hakkında, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçundan Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, beraat kararı ile sonuçlandı.

 12. Merhaba 500 gr altı uçurma yaşı kaçtır? Sadece haritayı görmek için kayıt yaptırmak paralı mıdır?

  1. merhaba iha.shgm.gov.tr adresine girerek ücretsiz kayıt olabilirsin 13 yaş üstü olman yeterlidir, 500 gram altı kullanmak için herhangi bir yaş sınırı olmamakla beraber 13 yaş altındaysan ebeveyn gözetiminde uçurman faydalı oalcaktır.

 13. Merhaba,
  400, 450 gram arası drone almayı planlıyorum sadece doğayı yukarıdan seyretmek amaçlı, bunun için kurslara girmem ve ehliyet almam gerekiyor mu?

  1. merhaba 500 gram altı drone modelleri içi ticari uçmayacaksanız kurs veya ehliyet almanıza gerek yoktur

 14. Henüz bir drone sahibi değilim. 500 gr altında bir tane alıp eğlenmek için hobi amaçlı uçurmayı istiyorum. Almadan önce uçuş bölgeleri haritasından çevremde nerelere gidip uçurabilirim bakmayı istedim. Fakat haritada ne kırmızı ne de yeşil bölge yüklenmedi. Örneğin havaalanına gittim haritada. Normalde kırmızı olması lazım. hiçbir renk yok.
  Farklı tarayıcılardan denedim, telefondan denedim. Yüklenmiyor. Siz nasıl görüyorsunuz bu bölgeleri?

  1. merhaba 500 gram altındaki drone modelleri için izin almanıza gerek yok, SHGM iha kayıttan kayıt oluşturduğunuzda uçuş bilgileri haritasında şehir izmir’i seçerek bölgeleri görebilirsiniz.

 15. Eskişehirde oturuyorum. Drone almayı düşünüyordum Bi haritaya bakayım dedim bütün şehir kırmızı bölge.Şehir sınırlarında yeşil bölge göremedim. En yakın renksiz bölge(yeşil değil renksiz bölge) 22km evime. Kırmızı bölgelerde de izin alarak uçuş yapabilirmiyim? Diğelim izin aldım izni nasıl veriyorlar ? satt 10.00il13.00 arası uçurabilirsin mi diyorlar? Nasıl oluyor yardımcı olursanız sevinirim.

 16. merhaba, ben yakın bir zamanda iha-0 a tabi olan mavic 2 pro alacağım. istanbulda yaşıyorum farkettiyseniz istanbulda hiç yeşil biryer yok. şimdi ben amatör ehliyet alıp uçurabilirmiyim. birde mesela taksim meydanı kalabalık biyer orada bir çekim yapmak içinde izin büyük bi ihtimal gerekiyor onun için ticari ehliyete ihtiyaç varmı ?

 17. Merhaba,
  shgm tarafına şu soruyu ilettim, Köyde dağda, derede kullanım için izin gereklimi şeklinde sorumu ilettim.”500 gr altı İHA’larla sportif ve amatör amaçlı gerçekleştirilecek uçuşlar için serbest bölgeler (yeşil) kullanılmalıdır.” yanıtını verdiler ve yeşil alan görmediğini yerler için form-19 u yönlendirdi izin alınması gerektiğini ilettiler.
  Maalesef yeşil alan göremedim. İleride renksiz olan bölgeler yeşil alana döner mi ? baktığım arazi ne yeşil ne kırmızı.

  1. shgm sitesinde Serbest bölge (yeşil) dışında kalan tüm bölgelerde, İHA uçurmak için uçuş izni alınması zorunludur. Uçuş izni almak isteyenlerin öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. ibare var bende yeni denk geldim eğer yeşil bölge değilse uçuş izni olmadan uçmak için form-19’u doldurmamız gerekiyormuş.

 18. Merhaba – SHGM sitesinde 500gr alti IHA lar ile ilgili asagidaki yonlendirme gozukuyor. Istanbul’da ornegin mulki amir kimdir – ornek Kadikoy, Sariyer’de cekim icin? Ucus yapilacak yerin bagli oldugu kaymakam veya vali mi? Bilgi vermek ne sekilde yapilmalidir?
  Baska bir yerde de ‘kolluk guclerine’ bilgi verin diye yazmis. Burada tam olarak muhattap kimdir? En yakin karakola mi gitmek gerekiyor resmi bir yazi ile?
  Yine asagida, 2.cumlede ise 500gr alti ve kirmizi bolge icin SHGM ne basvuru yapilmasi gerekiyor denmis. 500gr alti IHAyi resmi olarak kayit etmeden, izin basvurusu yapmak nasil mumkun olabilir? Tesekkurler.


  1-Azami Kalkış Ağırlığı 500 gr. Altı İHA sahipleri yeşil bölgelerde mülki idare amirliğine bilgi vererek uçuş gerçekleştirebilirler.
  2-Yeşil bölge haricinde ise uçuş izin başvuru formu ile resmî olarak Genel Müdürlüğümüze başvuru yapabilirler.

 19. Merhaba.Xiaomi mi 4k drone için her uçuştan önce izin almalı mıyım?(drone 500gr 4kg arasında)

 20. Haritayı görmek için illa kayıt olmak zorundamıyız. Kayıt olmadan nasıl göre biliriz yeşil ve kırmızı alanları

 21. Drone alıcağım ama almadan kayıt yaptırmadan bazı şeyleri öğrenmem lazım
  Farzedelim amatör sportif iha 0 ehliyet kaydımı shgm den aldım
  Cihazım 500 gr üzeri ve shgm kaydı yapıldı bu da tamam
  Ben yalovada oturuyorum amatör uçuş için izin kaydı açtığım zaman boş alan (ne yeşil ne kırmızı)
  Ve kırmızı alanlarda uçuş izni almak ne kadar zor ,sonuçta 10 bin lira bir para harcayacağım
  Sizin cevabınız bana ve benim gibi tereddüt içinde olanlara bu konuda karar vermemizi sağlayacak
  Son haritada baktığımda köy kırmızı alanın dışındayken bir günde kırmızı alan olmuş
  Ben orman yayla çekeceğim işler dıştan göründüğü gibi değilse eğer 3 günlük cihazlarını internet ortamında satan kişiler arasına katımak istemiyorum şimdiden teşekkür ederim

 22. İstanbul da yeşil alan nerede var baktığımda her yer kırmızı alan İstanbul da uçuş yapmak imkansız yeşil alan hiç yok sadece kırmızı olmayan renksiz alanlar var.

  1. yeşil alan yoksa uçuş yapamazsınız son güncelleme bu şekilde renksiz alanlar için görüş belirtmemiş Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

 23. Tüm araştırmalarım ve okuduklarıma göre işin özeti şu
  devlet kontrolsüz amatör kullanıcılara sıcak bakmıyor
  Bu drone işi amatör sportif işi değil ,ticari profesyonel kullanıcı işi hatta onlar için bile prosedür Çok zor
  sigorta yapıcaksın 10 gün evvel izin isteyeceksin bekleyeceksin hadi izin aldın diyelim
  ne göresin ,o gün hava yağışlı veya çok rüzgarlı hadi bir daha izin isteyeceksin 10-15 gün bekleyeceksin
  Ya ben dağ taş orman göl deniz çekiceğim yok hayır çekemezsin kırmızı alan olmasa dahi izin almalısın veya küçük sınırlı yeşil alanlara gitmelisin bu yeşil alanlar bazı vilayetlerde yok
  Şehirler arası yol yapman lazım
  İyiki küçükken uçurtma uçurup hevesimi almışım
  Durumu iyi ve drona meraklanan insanlar bu cihazları bir merak alıp onca döviz kaybına yol açarken
  Evlerini kullanılamayan drone mezarlıklarına çeviriyorlar

  1. Çok güzel yorumladin 👏 bak ben bir drone kullanıcısı olarak en yakında satışa koycam.. bıktırdı artık tamam düzenlemeler olsun karsiy değilim ama neyse artık!

   1. Ben dji mavic mini alaçam o yüzden shgm ye girdim ve kimlik numaramı tazdım ama şifre nin ne olduğunu anlamadım o yüzden giremedim abi sana zahmet olmassa sen bakıp bana soylesen olurmu tekirdağa merkezde oturuyorum lütfen nerelere de yeşil alan var ?

 24. Hocam oncelikle dji spark sahibiyim. Evimin bulundugu yer sehir merkezi gibi. Ankara yenimahalle. Ancak shgm haritasinda kirmizi alan degil. Sportif amacli ucus ve cekim yapabilirmiyim? Lokal kolluk kuvvetlerinden izin almam gerekli mi? Iha 0 pilotluk kaydim var. Sorunsuzca evimin cevresinde ucus yapabilir miyim ? Cezayi bir durum olur mu?

 25. Dronum kumandayla eşlesiyor ancak dronun led lambalari sarı yaniyor birtürlü ucuramiyorum sorun nedir acaba ucağin eşlesme duğmesi yeşil kirmizi yaniyor

 26. Uzman görüşlerinden benim anladığım şu
  Taşlar yerine oturuncaya kadar
  Uçun ,kimseye görünmeyin şikayet almayın dikkatli olun keyfinize bakın

 27. Merhaba, Istanbul’da yaşıyorum. 500 gr üstü drone almayı düşünüyorum ama uçuş izni beni caydırabilir her an. Mesela boğazda uçuş için izin almak ne derecede zor acaba?
  Uçuş iznini aldık ve o gün hava şartları nedeniyle uçamadık diyelim tekrar mi almamız gerekiyor, yani izinler saatlik mi oluyor yoksa belirli tarih aralığı için mi veriliyor

 28. Şu anda haritaya bakıyorum. Örnek Konya ilinde hiç yeşil alan yok. Hatta birçok ile baktım yeşil alan yok. Bu yani uçmayın almayın satmayın demek mi oluyor. Adamlar yurt dışında kendi garajlarında uçak yapıp hobi havaalanından kalkıp pikniğe kenfi yaptığı uçakla gidiyor. Havacılık bu kadar rahat kolay ulaşılabilirken bizde 500gr lık drone bile uçurmak yasak. Vay ki ne vay.

 29. YUKARIDAKİ YORUMLARDAN 500 GR ALTI DRONUMU YEŞİL ALANLARDA İZİN ALMADAN UÇURABİLİRİM DİYE ANLADIM. BU TÜR YERLER GENELDE JANDARMANIN KONTROLÜNDE OLAN BÖLGELER. YAKALANINCA DERDİNİ ANLATABİLİRSEN ANLAT. YEŞİL ALANLARDA UÇURMANIN DA SINIRLARI VAR DİYE BİLİYORUM. MESELA KONUTLARA 50 M. DEN FAZLA YAKLAŞAMAZSIN. 120 M. DEN FAZLA YÜKSEĞE ÇIKAMAZSIN (BU HER YER VE HER ZAMAN GEÇERLİ)

  NOT: DroneAdam, yukarıda yazdıklarımda yanlış, eksik veya ekleyeceğiniz bir yer var mı?

 30. İyi günler 2 sorum olucak birinci olarak Ataköyde bir sitede oturuyorum kendimize ait yeşil alanımız çok büyük ve Baruthane millet bahçesinin hemen yanındayım yapılan açıklamalara göre Millet bahçeleri ve özel mülklerde uçuş serbest ancak havalimanı yüzünden hala kırmızı alanda gözüküyorum bu herhangibir soruna yol açarmı ikinci olarakta sahilde(denizde) uçurmanın herhangibir izin gerektiriyormu.

 31. şimdi şunu bilmekte fayda var.tabiki istanbulda bir çok yer kırmızı ve uçuş için izin almak gerekiyor.ama şunuda düşünmek lazım.eğer devlet deseydi ki tamam uçurun ama kurallara dikkat edin.devlet kurumları ve havaalanlarını yakınında uçmayın dese.bu illaki göz ardı edilecek bir çok kişi nasıl olsa devlet izin verdi diyip rahat rahat uçurup olmadık yerlerde uçururacaklardı.en azından şu covid olayına bakın.hastalık görülme oranı düşünce,halkımızın çoğu işi serdi.sokaklara bakıyorum maskesiz gezenler çoğaldı.sosyal mesafeye zaten çok dikkat edilmiyordu.şuanda hiç dikkat edilmiyor.yani kimse kızmasın ama bizim milletimiz suistimal konusunda çok iyi..bu drone olayıda böyle…evet başta dediğim gibi istanbulda drone uçurmak yasak.ama bu yasak dediğim gibi bir takım suistimallerin önüne geçmek için genel olarak alınmış bir kural.yani en ufak bir açık kapı bıraklsaydı.gökyüzünde kuştan çok drone görürdük…yani siz mesela istanbulda gittiniz etrafında hiç havaalanı ,ev ,devlet kurumu binası,yada askeriye olmayan bir göl yada bir yeri çekeceksiniz eğer orada bir güvenlik görevlisi yada sizi şikayet edebilecek birisi olmasın siz burada çekiminizi yaparsınızz.ha tabiki bu yaptığınız yasak mı yasak…ama suç işlemiyorsunuz sonuçta.suç ayrı bir şey suç olayunda bunu yapan ne zaman olursa olsun yakalaırsa cezayı yer..eğer yakalmandığnız sürece kimse sizin peşinize düşüp size ceza yazmak için uğraşmaz.ama mesela gittiniz beştepenin üstünde uçurdunuz bu gölde izinsiz uçurmak gibi değil.burda işlenen bir suç var.yani bu şekilde uçurduğun taktirde devlet senin peşine düşer isterse 3 ay sonra isterse 3 sene sonra tespit etsin sana cezayı keseceği gibi içeri tıkar….iki durum çok farklı….yani uzun lafın kısası uçacağınız yerde ne devleti ne insanları tehdit edecek bir durum oluşturmayın.ama tabiki bu söylediklerimde yanlış anlaşılmasın gidin buralarda uçurun demiyorum.ama yinede yakalandığınızda neresi olursa olsun eğer uçuş izniniz de yoksa cezayı yiyebilirsiiniz.

 32. Merhaba, ufak bir drone aldım kamerasız oğlum ile birlikte kapının önünde ucuruyoruz, bunun içinde izin gereklimi acaba bina kadar bile yukselmiyo yani bunlar içinde gerekiyomu, oyuncakçidan aldığım bir drone
  İlginize şimdiden teşekkürler

  1. merhaba öncelikle ben teşekkür ederim 500 gram altı oyuncak drone ile kendi mülkünüzde uçuş yapmak sorun teşkil etmez, 500 gram altı drone modelleri SHGM kapsam dışındadır

  1. sadece yeşil bölgelerde uçuş gerçekleştirebilirsiniz ama yeşil bölge nerde yok dağa kaçtı kara kedi içti vs 🙂

 33. Şimdi size yazacaklarım tamamen komediden ibaret. Iğdır ili içinde Mavic mini (249 gr) ile uçuş için valiliğe cimer aracılığıyla başvurduğumda gelen cevap aşağıdadır.

  “İlimiz genelinde yapılacak olan İha, Dron vb. araçlarla yapılacak olan her türlü uçuşlar Valilik Makamının 14/01/2019 tarih ve 2019/1 sayılı Genel Emri ile yasaklanmıştır.
  Bilgilerinize rica ederim.”

  Emir için “http://www.igdir.gov.tr/genel-emir” Iğdır Valiliği’nin resmi web sitesini kontrol edebilirsiniz. Bahsettiğim Marka Model için Kırmızı alanlar dışında uçuş yapamayacağımla alakalı her hangi bir ibare yok. Ama gelin görün ki bunu kolluk kuvvetlerine anlatın. Yasak kardeşim yasak demekten başka bir şey bilmiyorlar.

  Lütfen sizde bana verilen cevabı inceleyip yorum yapabilir misiniz?

  Teşekkürler.

 34. ben yer olarak adanayı seçiyorum izinler haritasında bana adanada 1 tane yeşil alan göstermeyip niğdedeki yeşil alanları gösteriyor sizce bendemi sıkıntı var yoksa sitede genel bir sıkıntımı var

 35. Merhaba;

  Hidroelektrik ve Güneş santrallerimizi kontrol etmek ve görüntülemek için şirketimiz adına mavic 2 pro alındı. şirket adına alınan iha yı kullanmak için iha 0 pilotluk eğitimi almam gerekiyormu yani bu ticari amaçlı bir iş sınıfına giriyormu. kendi işletmelerimizi çekiyoruz herhangi bir ticaret yapmıyoruz.

  Yoksa shgm den pilot kaydı yaptırmam yeterli olurmu.

  Notamda işletmelerin bulunduğu bölgede herhangi bir kırmızı renkte alan bulunmuyor ancak yeşil renkte alanda bulunmuyor. Bu durumda ne yapmalıyım.

  Teşekkürler

  1. ticari yapacağınız her uçuş için ticari ehliyet zorunludur sadece pilot kaydı yeterli olmaz en yakın kuruluştan eğitimi alabilirsiniz.

 36. Merhabalar drone uçurmak için bu yeşil alanların çoğaltılması gerek hep birlikte bunu basına taşıyamazmıyız..

  1. yeşil alanlar için özellikle belediyeler ile görüşmek gerek koordineli bir şekilde kolluk kuvvetleri ile yapılmalı tek elden olacak bir şey değil

 37. Merhaba,

  Ankara’da yaşıyorum. SHGM’ye kayıt oldum. Mavic Mini sahibi olduğum için cihazımı kayıt ettiremiyorum. Ankara için henüz hiç bir yeşil alan belirlenmemiş durumda. Şu an için kırmızı alanlarda uçmak gibi bir derdim yok ancak, kırmızı alanlar dışında o bölgenin kolluk kuvvetlerine (jandarma, polis vb.) bilgi vererek uçuş yapabilir miyim? Özel bir izine ihtiyacım var mı? Ayrıca bu bilgilendirmeyi nasıl yapacağım? Örneğin jandarma bölgesi için 156’yı mı aramalıyım yoksa karakola mı gitmeliyim?

  1. yeşil bölge olmayan yerde uçuş yapmanız yasak izin almalısınız SHGM ile görüşmenizde fayda var ama SHGM izin verse bile kolluk kuvvetinden izin almanız gerekiyor

 38. Merhaba. Sivil havacılık izni gerektirmeyen 500 gr altında drone almak istiyordum. ama vazgeçtim, araştırmalarımdan sonra şunu anladım, 500 gr altında bir drone alsanız bile yasal olarak uçurmak için çok az bölge var. bırakın büyük şehirleri, küçük şehirlerin çoğunda uçuşa izin verilen bölge yok. Dronenun 500 gram altı olması ve serbest bir şekilde uçabilmesi bizim ülkemizi kapsamıyor. bu kural diğer ülkeler için geçerli, bizim sivil havacılık kanunumuza göre, uçuşa izin gerektiren bölgelerde hobi veya ticari uçuş ayrımı yok.. 500 gr altı drone’ların sadece sisteme kayıt edilmesine ve kullanmak için ehliyete ihtiyacı yok fakat uçuşa izin verilen yerler dışında uçuracak sanız yine izin almanız gerekiyor. Yinede uçuracak sanız cezası var. Kısacası drone alın ama uçurmayın deniyor!!!

 39. Merhaba,

  Mavic Mini kullanıcısıyım. İstanbul’da kırmızı bölgeler dışında (yeşil ile de işaretli değil) kısa hobi amaçlı deneme uçuşları yapmak istediğimde izin almak için nasıl bir yol izlemeliyim. SGHM üzerinden İHA-0 pilotluk başvurum da bulunuyor ancak bir haftadır onay bekliyor. Bu uçuş yapmam için bir engel oluşturur mu?

  Teşekkürler.

 40. Drone uçurmaya yeni başlayacağım için DJI Mavic Mini modelini almaya karar verdim. İnternette çok fazla bilgi kirliliği var. Şimdi İstanbul’daki yasak bölgelere bakacak olursak dağa çıkmadıkça drone’u aldıktan sonra uçuramayacağım yani. Doğru mu anladım?

 41. Merhaba, ben yurt dışında yaşiyorum tatil için kırklareli lüleburgaz ilçesine gideceğim mavic minim mevcut bende drone var da bizim bölgede ne yeşil alan var ne kırmızı alan renk katmayi unuttular sanırım. Kullanamazmıyım hiçbir şekilde , özelikle tarla baraj ağaçlik olan yerlerde kullanmak istiyorum.

  1. kırmızı alan dışında yeşil alanda uçuş gerçekleştirebilirsiniz renksiz alanlar için SHGM ile görüşmelisiniz

 42. Denizlerde 500gr drone uçurmak ile ilgili bir kural var mı?

  500gr altı drone’ların talimat dışında ve belirtilen yükümlülüklere tabi olmadığı yazılı; ancak defalarca izin alınması gerektiğinden bahsedilmiş. Bu bir çelişki değil midir? Belirtilen yükümlülüklere tabi olmadığı ve talimat kapsamı dışında tutulduğu için NFZ dışında uçuşlarda kamusal hukuka karşı bir suç/tehdit oluşturmadıkça engel olmamalı diye düşünüyorum, yanlış mıyım?

  1. bu bir çelişkimidir evet ama kurallara uymak zorundayız. deniz veya kara farketmeksizin Yurt içinde satın alınan azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı İHA’lar ile ilgili olarak, ilgili mevzuatımızın kapsamı dışında olduklarından kayıt ettirilmesine gerek yoktur ve İHA Kayıt Sisteminin diğer gereksinimlerine de tabi değillerdir. Ancak, uçuş yapılacak durumlarda İHA sahipleri Form-19 (İHA Uçuş İzni Talep Formu) ile uçuş izin başvurusu yapabilirler.

 43. Merhaba,
  Okuduklarımdan yola çıkarsam kafamda çok netleşmeyen sorular mevcut. Bunları netleştirmek adına birkaç soru sorayım ben de.

  Örneğin ne olursa olsun kırmızı alanlarda uçuş için izin almamız gerekiyor. Peki 500 gr altı hobi amaçlı drone’u Sgmh ye kayıt dahi yaptıramazken nasıl izin alabiliyoruz?

  Bu aşamada herkesin izin alması gerekiyorsa ticari ya da amatör droneculuğun farkı ne oluyor?

  İstanbul’da yeşil alan dahi yokken 300-400gr’lık FPV droneları nasıl uçuruluyor? (500gr altını sgmh ye kayıt ettiremiyoruz)

  Kırmızı alan uçuşun cezası nedir?

  1. Yurt içinde satın alınan azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı İHA’lar ile ilgili olarak, ilgili mevzuatımızın kapsamı dışında olduklarından kayıt ettirilmesine gerek yoktur ve İHA Kayıt Sisteminin diğer gereksinimlerine de tabi değillerdir. Ancak, uçuş yapılacak durumlarda İHA sahipleri Form-19 (İHA Uçuş İzni Talep Formu) ile uçuş izin başvurusu yapabilirler.

 44. Yurtdışından 500 gr. Altı dron satın almak istiyorum, gümrük vergisi ni de ödedik diyelim shgm ye bildirim kayıt vs. gereklimidir ? Daha önce 500 gram altı için gerekmediği ancak yeni çıkan düzenleme ile 500 gram altı içinde yapılacak işlemler olduğu söylenmekte, bazı bilgiler eski olduğundan kafa karışıklığı yaratmakta detaylı bilgi verirseniz sevinirim

  1. 500 gram altı drone modelleri SHGM talimatnamesi kapsamı dışındadır. iha.shgm.gov.tr sitesinde hali hazırda yazan bilgi şu şekildedir;

   Azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı olan insanız hava araçları (İHA) yasal mevzuatımız olan “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” (SHT-İHA) kapsamının dışındadır ve bu talimatta belirtilen yükümlülüklere tabi değildir.

   Yurt dışından satın almış olduğunuz azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı insansız hava aracının gümrükten geçirilmesi için talimatın kapsamı dışında olduğu için Genel Müdürlüğümüzce ithal teknik uygunluk yazısı düzenlenmez, düzenlenmesine gerek yoktur. Ayrıca bunun ile ilgili olarak 12.06.2017 tarihinde güncellenen SHT-İHA talimatının 6. Maddesi 5. Fıkrasında “Azami kalkış ağırlığı 500 gr. ve altı olan İHA için kapsam dışı yazısı düzenlenmez” hükmü de bulunmaktadır. Bu sebeple azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı İHA’ların gümrükten ülkeye girişi esnasında Genel Müdürlüğümüzün herhangi bir sorumluluğu bulunmamakta ve Genel Müdürlüğümüzce teknik uygunluk ya da kapsam dışı yazısı düzenlenmemektedir.

   1. Merhaba,
    570 gr bir deon aldım. SHGM kayıt oluşturdum. Sertifika başvurusu yaptım. Sertifika çıktıktan sonra istanbul içi kırmızı bölgelerde izin alarak uçurabilir miyim?
    Neye göre izin veriliyor?
    Mesela kapalı çarşı üzerinde hobi amaçlı çekim için izin alabilir miyim?
    Teşekkürler

    1. merhaba hobi amaçlı izin almak hele istanbul suriçi bölgesi için imkansız gibi ama denemekte fayda var 🙂

 45. Hubsan zino pro 4k modelini almak istiyorum.kayseride yaşıyorum kırmızı alan sadece şehir merkezinde var.ben yazlık evdeyim şuan kırmızı bölge yok etrafımızın hepsi akraba fazla insan yoğunluğu yok şimdi ben bu dronu izin almadan bu çevrede uçurabilirmiyim.haritadan baltım bölge yeşil de değil kırmızıda değil yani nötr izin almam gerekiyormu yoksa çevrede uçurabilirmiyim

 46. Merhaba,

  Eşim ile özel arazi içerisinde bulunan Ablama tatile gittiğim zaman havuzda yüzerken havadan bir drone aracının izinsiz video kaydı yaptığı veya izlediğinimizi fark ettik.
  Yaklasık 30 dakika taciz edildik. Huzurumuz kaçtı.
  Bu dronu hortumdan basınçlı su ile düşürsem suçlu duruma düşermiyim?.
  Bu drone taciz etmesi yanına kârmı kalacak?.
  Polisemi veya nereye şikayet edebilirim.
  Bu tacizler artmaya başladı.

  Bilgilendirirseniz sevinirim?.

  Saygılarımla

  Cengiz Yılmaz

  1. merhaba yaşadığınız üzücü durum için öncelikle geçmiş olsun, maalesef kişisel hayatın gizliliğine önem göstermeyen drone kullanıcıları olabiliyor, kolluk kuvvetlerine polis veya jandarmaya şikayet edebilirsiniz, uçuk bir fikir gibi gelebilir ama izinsiz çekim yapanları sizde drone yolu ile tespit edebilirsiniz

 47. Merhabalar. Ben memleketimin doğal güzelliklerini drone ile çekeceğim yalnız o bölgede hiç yeşil alan yok kırmızı alan da yok. Dağ başında bir çekim yapsam bunu paylaşsam daha sonra bir şekilde tespit edip ceza yazarlar mı?

  1. her ihtimale karşılık kolluk kuvvetinden izin almadan çekim yapmayın yakın zamanda izin almak biraz daha kolaylaşacak az daha sabır

 48. Merhaba 500 gram altında bir dronum var. Şehir içinde herhangi bir çekim yapmadan uçuruyordum ve 200 metre ileride de bir polis karakolu var. Ben uçururken polisler polis karakolundan görmüş gelip dron uçurmamam gerektiğini söyledi. Çektiğim görüntüleri istediler. Ben çekmediğimi söyledim. Beni karakola götürdüler. Kimliğimi filan aldılar. Sonra kuzenim görmüş o sıra beni karakolun önünden geçerken o da başka bir yerde polis ama o karakolun yanında oturuyor yani tanıyor karakoldakileri. Onun sayesinde yatıştılar. Yani o an kuzenim filan görmeseydi beni ben ne tür bi suç işlemiş oluyorum dron uçurmam yasak mı yani şehirde.

  1. merhaba öncelikle geçmiş olsun, 500 gram altıda olsa eğer kolluk kuvvetlerine yakın bir uçuş yapamazsınız izin almanız gerekir, olası durumlarda kolluk kuvvetlerinin tüm talimatlarına uymak daha sağlıklı olur, işlenen suça gelince; nevşehir il emniyet müdürlüğü sayfasında yazanları aktarıyorum; (tüm şehirlerde genellikle aynı hükümler uygulanıyor.)

   Sivil İnsansız Hava Araçlarının (İHA veya DRONE) yukarıda belirtilmiş olan yasaklanan mahallerde veya izin alınmadan gerçekleştirilen uçuşlarının emniyet ve jandarma birimlerince tespiti halinde bu durum tutanağa bağlanacak ve mezkûr mevzuat hükümlerine göre gerekli adli ve idari işlemler yapılır.

   İzinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına 8 bin 498 TL, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise 8 bin 498 TL para cezası, özel hayatın gizliliği ve mahremiyetini ihlal edenler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili Maddeleri kapsamındaki hükümler, ayrıca aykırı davranan, tatbik ve icrasına muhalefet eden, zorluk çıkaran kişiler hakkında fiil ve eylemleri ayrıca bir suç oluşturmuyorsa; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66’ncı maddesi uyarınca yasal işlem yapılacaktır.

 49. Hocam ben yeni drone aldım, amacım fotoğraf video çekimi yapmak. Örneğin kumsalda, köyümde, mesela amasya kalesinde, Giresun kalesinde.
  Bunun için de ceza kesiliyor mu
  Drone 500 gram altında.

 50. Merhaba, Yurtdışından 500 gr üstü drone almak istiyorum. Drone’un kaydını yaptırdıktan sonra şehir dışında bir dağda kamp yaparken çekim yapmak için izin başvurusu yaparsam onaylanır mı? Şehir içi yasak ama şehir dışı insansız bölgeler için izin almak zor mu?

 51. Merhaba,

  Kırmızı alanlarda İstanbul için kişisel kullanım amaçlı izin alma şansımız nedir? Bu konudaki tecrübelerinizi aktarabilir misiniz?

  Teşekkürler

  1. merhaba şu an kırmızı alanda türkiuye geneli uçuş izni almak biraz zor şansınızı denemenizde fayda var

 52. Merhaba bizim eve giren hırsızlar tarafından DJ’i Spark dronumda dahil birçok değerli eşyam çalındı. Karakolda bulunursa drondan bulunur denildi. Öyle bi şans varmı nasıl olacak acaba?

  1. merhaba zehra hanım öncelikle çok geçmiş olsun dji spark drone modeli kayıt gerektirmediği için seri numarasından bulamazsınız, ama dronunuz üzerinde belirleyici bir işaret var ise büyük ihtimal sahibinden sitesinde veya facebook üzerinden satmaya çalışırlar belki oradan bulabilirsiniz.

 53. merhabalar. mavi mini sahibiyim. dün askeri havalimanına yakın bir bölgede hobi amaçlı kaldırmak istedim. dji fly haritasında mavi renkli yani “authorization zones” olarak gözüküyor. yani unlock seçeneği mevcut. telefonuza gelen msk kodunu girip kilidi açabiliyorsunuz. tabi bunu yaparken onaylamanız gereken kutucuklar çıkıyor karşınıza. yani şartları tamamen kabul etmiş olduğunuzu varsayıyor. ben kapalı bir site içerisinde 120m yüksekliği geçmeyecek bir şekilde ve havaalanı ile ilgisi olmayan çekimler yaptım. merak ettiğim şu. bu uçuşlar kayıt altına alınıyor nasıl olsa. yarın birgün bir sürprizle karşılaşma durumu olur mu? sonuçta elimde videolar duruyor. derim ki hobi amaçlı ve site içerisinde havuz ve bahçe üzerinde uçtum. hiçbirşeyi tehlikeye sokmadım. 120 m uçuş sınırını geçmedim. kurallar net ama insanoğlu her türlü yasağı delebilir. dikkatli olun kurallara uyun

  1. merhaba bulunduğunuz bölge İstanbul Ataköy olabilir mi 🙂 askeri alan yakını ve özellikle Atatürk havaLimanı çevresinde kendi mülkünüzde olsa izinsiz uçuş yapmamanızı tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir