DroneNetTR - Türkiye'nin Drone Mağazası!

Drone Ehliyeti Nedir?

Drone ehliyeti SHGM üzerinden yada SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların herhangi birinden alabileceğiniz Drone uçuşları sırasında kolluk kuvvetlerinin sizden talep edeceği yegane evraktır. Bu basılı evrak aynı bir araç ehliyeti gibi olabileceği gibi bir sertifika görünümünde de olabilir.

Drone Ehliyeti Almak Zorunlu mu?

Drone ehliyeti almanız 500gr ve üzeri cihazlar için zorunludur. 


Ehliyetsiz Drone Uçurma Cezası nedir?

Üzülerek belirtmeliyizki, ülkemizde önce eylemler yapılıyor ve sonrasında yönetmelikler ortaya çıkıyor. Bu yüzden şuan için net bir ceza tarifesi yada kanunlar nezdinde tam olarak suç sayılmayan bu eylemlerin herhangi bir cezası yok. Alt ve üst limitlerde bir mahkeme gibi davranarak ceza kesmeye yetkili olan kuruluş SHGM'dir.

SHGM genellikle hantal işleyişi ve kuralcılığıyla ünlü hava işletmelerini ve havacılık sektörünü denetlemekle yükümlüyken, ani kararlar alarak hareket eden siviller ile muhatap olduğunda parmaklarını sallayarak çok rahat bir şekilde hem savcı hemde hakim olabilecek bir konuma kendini oturtmaktadır.


Büyük ihtimalle SHGM içerisinde yakın zamanda Drone kullanımıyla alakalı bir departman kurulacak ve SHGM hantallığıyla çalışmayan daha aktif ve hızlı karar ve tedbirler alabilen bir kurum oluşturulacaktır. Çünkü bir kullanıcının cihazını kaç metre yukarı çıkardığı yada gerçekten uçuşa izin verilmemiş bir yerde uçurup uçurmadığı konusunda Uçak yada Helikopterlerde yer alan kayıt tutma (Kamyonlardaki takometre gibi) cihazı drone modellerinin ekseriyetinde yer almıyor. Hal böyle olunca cezalar ve yaptırımlar hayatın gerçek akışı içerisinde afakilikten ileriye gidemiyor.

Tüm bu bilgilere karşın, cihazınızı eğitimini aldığınız kuralların dışına çıkmadan uçurmaya özen göstermenizde ve kanunlara uymak konusunda hassas davranmanızda hem sivil havacılık güvenliği hemde hayatların güvenliği için hayati önem bulunmaktadır.

Ehliyet Ehliyeti Ücretli midir?

Drone ehliyeti bir eğitim ile verildiği için bu ehliyeti düzenleme yetkisine sahip olan kurumların bir çoğu bunun için ücret talep etmektedirler. Örneğin bazıları üniversite öğrencileri için bunu ücretsiz sunmaktadırlar Yada bizim gibi bir firma da bu ehliyeti tamamen ücretsiz verebilmektedir.

Ehliyet alırken nelere dikkat edilmeli?


Genel Sorular

İHA 0 eğitimi aldığınızda, 500 gram ağırlığa sahip cihazlardan 4 kilogram ağırlığa kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz.

İHA 1 eğitimi aldığınızda, 4 kilogram ağırlığa sahip cihazlardan 25 kilogram ağırlığa kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz.

İnsansız hava aracınızı ticari amaçlı kullanmayacaksanız herhangi bir ehliyet gereksiniminiz olmayacaktır. SHGM sitesinden kayıt olarak sportif pilot kaydınızı aktive etmeniz yeterlidir.

İHA 2 ve İHA 3 için yetkilendirilme çalışmalarımız devam etmektedir, kısa süre içerisinde sitemizden bu sınıflar içinde kayıt yapabilir olacaksınız.

Firmamız kurulduğu günden beri bilinçli İHA Pilotları yetiştirmeyi hedeflemektedir, ücretsiz eğitimlerimizde bu hedefin bir parçasıdır.

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form.

İHA 0 eğitimi için en az 12 yaşında, İHA 1 eğitimi içinse en az 15 yaşında olmalısınız.

Eğitim Soruları

İHA 0 eğitimi sadece 2 gün sürmektedir. Dersliğimizde 2 gün için misafirimiz olarak sizlere vereceğimiz teorik eğitimle İHA 0 Ehliyetine Sahip olabilirsiniz. İlk gün 8 Saatlik, ikinci gün ise 4 saatlik bir eğitim alırsınız.

İHA 0 eğitimi ilk gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 de öğle molası verilmekte ve 13:45 de tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır

İHA 0 eğitimi ikinci gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 de öğle molası verilmekte ve 13:45 de tekrar başlayan kursumuz 16:00 da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi sadece 5 gün sürmektedir. Eğitim süresince sizlere vereceğimiz teorik eğitimle İHA 1 Ehliyetine Sahip olabilirsiniz. İlk 4 gün 8'er Saatlik, son gün ise 4 saatlik bir eğitim alırsınız.

İHA 1 eğitimi ilk gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da öğle molası verilmekte ve 13:45 da tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi ikinci gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da öğle molası verilmekte ve 13:45 da tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi üçüncü gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da öğle molası verilmekte ve 13:45 da tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi dördüncü gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da öğle molası verilmekte ve 13:45 da tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır.

Belge Soruları

Evet basılı ehliyet alabilirsiniz. Basılı ehliyet bedellerine, bu linke tıklayarak erişebilirsiniz.

Ehliyetiniz kursunuzu tamamladıktan sonra 15 iş günü içerisinde, kayıt formunda belirttiğiniz adresinize kargolanacaktır.

Kimliğiniz yanınızda bulundurmanız önem arzetmektedir. Eğer 18 Yaşında değilseniz, kayıt işlemleri sırasında birinci dereceden bir yakınınızın size refakat ederek kaydınız sırasında hazır bulunması gerekir. Adli Sicil Kaydı ( E-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilir. SHGM ye verilmek üzere, bu evrağı sadece kurs sırasında eğitmeninizin kontrol etmesi yeterlidir, size iade edilecektir)

Kimliğiniz yanınızda bulundurmanız önem arzetmektedir. Eğer 18 Yaşında değilseniz, kayıt işlemleri sırasında birinci dereceden bir yakınınızın size refakat ederek kaydınız sırasında hazır bulunması gerekir. Adli Sicil Kaydı ( E-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilir. SHGM ye verilmek üzere, bu evrağı sadece kurs sırasında eğitmeninizin kontrol etmesi yeterlidir, size iade edilecektir)

Endişelenmeyin, her zaman yeni bir ehliyet talep edebilirsiniz.

Evet, İHA 0 Ehliyetinizi İHA 1 Ehliyetine yükseltebilirsiniz.

Tabiki alabilirsiniz, bu konuda kanuni bir sınırlama bulunmamaktadır.

Ücret Soruları

Sivil Havacılık bu ehliyet için sizden yada firmamızdan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ne siz, nede firmamız sizin bu ehliyetiniz için Sivil Havacılık Kurumu'na herhangi bir ücret ödemeyeceğiz.

Ancak, bu durum güncellenen kanunlar nedeniyle ilerleyen dönemde değişecek olursa sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sizlerden ricamız ücretsiz olan bu eğitim konusunda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaması ve diğerlerinin sizi manipüle etmelerine izin vermemeniz.

Ehliyet ücretlerini bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bizden yada farklı bir kurumdan aldığınız iha eğitiminizi bir üst seviyeye taşımak istediğinizde lütfen fiyat öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Fiyatlarımız sabit olup indirim sağlmamaktayız.