Drone Ehliyeti

Drone Ehliyeti Nedir?

Drone ehliyeti SHGM üzerinden yada SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların herhangi birinden alabileceğiniz Drone uçuşları sırasında kolluk kuvvetlerinin sizden talep edeceği yegane evraktır. Bu basılı evrak aynı bir araç ehliyeti gibi olabileceği gibi bir sertifika görünümünde de olabilir.

Drone Ehliyeti Almak Zorunlu mu?

Drone ehliyeti almanız 500gr ve üzeri cihazlar için zorunludur. Yakın zamanda çıkacak bir yasayla bunun 250 gr lık bir ağırlığa kadar indirileceğini tahmin etmekteyiz. Drone pilotu olmaksızın drone uçurmanız durumunda kolluk kuvvetlerinin muhtemelen tarafınıza zorluk ve sorun çıkaracağı, özellikle son dönemde liyakatten ziyade anti-fetöcü olmanın baz alınarak yapılan personel alımları nedeniyle çöplüğe dönen teşkilatlarda neyi nasıl yapması gerektiği konusunda en ufak bir bilgisi olmayan bir kolluk görevlisine rastlama ihtimaline karşı kendinizi bu şekilde güvence altına almanızın daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz.


Ehliyetsiz Drone Uçurma Cezası nedir?

Üzülerek belirtmeliyizki, ülkemizde önce eylemler yapılıyor ve sonrasında yönetmelikler ortaya çıkıyor. Bu yüzden şuan için net bir ceza tarifesi yada kanunlar nezdinde tam olarak suç sayılmayan bu eylemlerin herhangi bir cezası yok. Alt ve üst limitlerde bir mahkeme gibi davranarak ceza kesmeye yetkili olan kuruluş SHGM'dir.

SHGM genellikle hantal işleyişi ve kuralcılığıyla ünlü hava işletmelerini ve havacılık sektörünü denetlemekle yükümlüyken, ani kararlar alarak hareket eden siviller ile muhatap olduğunda parmaklarını sallayarak çok rahat bir şekilde hem savcı hemde hakim olabilecek bir konuma kendini oturtmaktadır.


Büyük ihtimalle SHGM içerisinde yakın zamanda Drone kullanımıyla alakalı bir departman kurulacak ve SHGM hantallığıyla çalışmayan daha aktif ve hızlı karar ve tedbirler alabilen bir kurum oluşturulacaktır. Çünkü bir kullanıcının cihazını kaç metre yukarı çıkardığı yada gerçekten uçuşa izin verilmemiş bir yerde uçurup uçurmadığı konusunda Uçak yada Helikopterlerde yer alan kayıt tutma (Kamyonlardaki takometre gibi) cihazı drone modellerinin ekseriyetinde yer almıyor. Hal böyle olunca cezalar ve yaptırımlar hayatın gerçek akışı içerisinde afakilikten ileriye gidemiyor.

Tüm bu bilgilere karşın, cihazınızı eğitimini aldığınız kuralların dışına çıkmadan uçurmaya özen göstermenizde ve kanunlara uymak konusunda hassas davranmanızda hem sivil havacılık güvenliği hemde hayatların güvenliği için hayati önem bulunmaktadır.

Ehliyet Ehliyeti Ücretli midir?

Drone ehliyeti bir eğitim ile verildiği için bu ehliyeti düzenleme yetkisine sahip olan kurumların bir çoğu bunun için ücret talep etmektedirler. Örneğin bazıları üniversite öğrencileri için bunu ücretsiz sunmaktadırlar Yada bizim gibi bir firma da bu ehliyeti tamamen ücretsiz verebilmektedir.

Ehliyet alırken nelere dikkat edilmeli?


İHA 0 eğitimi aldığınızda, 500 gram ağırlığa sahip cihazlardan 4 kilogram ağırlığa kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz.

İHA 1 eğitimi aldığınızda, 4 kilogram ağırlığa sahip cihazlardan 25 kilogram ağırlığa kadar olan cihazları ticari amaçla kullanabilirsiniz.

İHA 2 ve İHA 3 için yetkilendirilme çalışmalarımız devam etmektedir, kısa süre içerisinde sitemizden bu sınıflar içinde kayıt yapabilir olacaksınız.

Firmamızın ana amacı ve faaliyet alanı drone imalatı ve satışıdır. Drone kullanıcılarını bilinçlendirerek, yanlış drone kullanımını önlemek ve meydana gelebilecek hatalı kullanımlar nedeniyle oluşacak zararları minimize etmek ana hedefimizdir. Malumdur ki yapılacak en ufak bir kural ihlali tüm drone kullanıcılarına mal edilecek olup, çıkacak kısıtlanmış yasalar neticesinde tüm drone imalatı ve satışı sekteye uğrayabilecektir. Ana amacımız bu tür bir kazanın yaşanmaması için bilinçli drone pilotları yetiştirmektir.

Sivil Havacılık bu ehliyet için sizden yada firmamızdan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ne siz, nede firmamız sizin bu ehliyetiniz için Sivil Havacılık Kurumu'na herhangi bir ücret ödemeyeceğiz.

Ancak, bu durum güncellenen kanunlar nedeniyle ilerleyen dönemde değişecek olursa sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sizlerden ricamız ücretsiz olan bu eğitim konusunda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaması ve diğerlerinin sizi manipüle etmelerine izin vermemeniz.

İHA 0 eğitimi sadece 2 gün sürmektedir. Dersliğimizde 2 gün için misafirimiz olarak sizlere vereceğimiz teorik eğitimle İHA 0 Ehliyetine Sahip olabilirsiniz. İlk gün 8 Saatlik, ikinci gün ise 4 saatlik bir eğitim alırsınız.

İHA 0 eğitimi ilk gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 de öğle molası verilmekte ve 13:45 de tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır

İHA 0 eğitimi ikinci gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 de öğle molası verilmekte ve 13:45 de tekrar başlayan kursumuz 16:00 da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi sadece 5 gün sürmektedir. Eğitim süresince sizlere vereceğimiz teorik eğitimle İHA 1 Ehliyetine Sahip olabilirsiniz. İlk 4 gün 8'er Saatlik, son gün ise 4 saatlik bir eğitim alırsınız.

İHA 1 eğitimi ilk gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da öğle molası verilmekte ve 13:45 da tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi ikinci gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da öğle molası verilmekte ve 13:45 da tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi üçüncü gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da öğle molası verilmekte ve 13:45 da tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi dördüncü gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da öğle molası verilmekte ve 13:45 da tekrar başlayan kursumuz 18:30'da son bulmaktadır.

İHA 1 eğitimi son gün sabah 08:00 da başlamakta olup 12:45 da tamamlanmaktadır.

Evet pratik eğitim veriyoruz. Bu eğitimi DJI Flight Simulator Enterprise ile VR gözlükler kullanılarak sunulmaktadır.

İHA 0 eğitimi için en az 12 yaşında, İHA 1 eğitimi içinse en az 15 yaşında olmalısınız.

Kimliğiniz yanınızda bulundurmanız önem arzetmektedir. Eğer 18 Yaşında değilseniz, kayıt işlemleri sırasında birinci dereceden bir yakınınızın size refakat ederek kaydınız sırasında hazır bulunması gerekir.

Adli Sicil Kaydı ( E-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilir. SHGM ye verilmek üzere, bu evrağı sadece kurs sırasında eğitmeninizin kontrol etmesi yeterlidir, size iade edilecektir)

Bu evrakları kurs almaya gelirken getirmenize ihtiyaç bulunmamaktadır, eğitiminizi tamamladığınızda sivil havacılık sistemine yüklemeniz gereken evraklardır.

Sürücü Olur İbareli Sağlık Raporu (Aile Sağlığı Merkezlerinden Alınabilir)

Vesikalık Fotoğraf

Evet basılı ehliyet alabilirsiniz. Basılı ehliyet bedellerine, kayıt son sayfasında erişebilirsiniz.

Ehliyetiniz kursunuzu tamamladıktan sonra 15 iş günü içerisinde, kayıt formunda belirttiğiniz adresinize kargolanacaktır.

Müsait olan kurs tarihlerinden katılım tarihinizi kayıt sayfasından seçebilirsiniz. Her hafta 2 yada 3 adet İHA 0 eğitim kursumuz olacaktır, bu kurslardan size uygun olanı seçtikten sonra kaydınızı tamamlamanız yeterlidir.

Evet bu kursu da bünyemizde sunmaktayız.

Endişelenmeyin, her zaman yeni bir ehliyet talep edebilirsiniz.

Evet, İHA 0 Ehliyetinizi İHA 1 Ehliyetine yükseltebilirsiniz.

Tabiki alabilirsiniz, bu konuda kanuni bir sınırlama bulunmamaktadır.

Tabiki, bunu yapmaktan mutluluk duyarız. 30 üzeri katılımcı garanti edilmesi durumunda, 150TL/katılımcı ücretlendirmesiyle bulunduğunuz şehire göndereceğimiz eğitmenimizden eğitim alabilirsiniz.

Stratejik kurumlara ücretsiz olarak eğitim sunmaktayız. Ancak özel kuruluşlara sunacağımız kurum içi eğitimler ücretli olacaktır. Kurum personellerinin bireysel kayıt yaptırarak kursa katılmaları durumunda herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.